wtorek, 13 października 2015

Jo Walton "Podwójne życie Pat" | RecenzjaJeden jedyny wybór spośród miliardów pozostałych decyzji. Właśnie on ma wpływ na to, jak potoczy się nasze dalsze życie. Pat, bohaterka powieści Jo Walton "Podwójne życie Pat" wybrała i... przeżyła dwa życia. Przepiękna, wzruszająca opowieść o tym, że każdy z nas ma wpływ - mniejszy lub większy - na losy świata. Co wybierze Pat? Pokój i samotność, a może wojnę oraz miłość?

Rok 2015. Patricia przebywa w domu opieki i cierpi na demencję starczą. Nie pamięta nazw przedmiotów codziennego użytku, kolejne szczegóły z życia uciekają jej z pamięci. Jest przekonana, że w młodości wyszła za Marka i miała z nim czworo dzieci. Jednak pamięta też, że odmówiła Markowi, gdy ten zaproponował jej ślub i spędziła szczęśliwe życie z wieloletnią partnerką Bee. Razem wychowały troje dzieci. Pat wie, że po II wojnie światowej w Europie i na świecie udało się zaprowadzić ład oraz porządek, ale jednocześnie wciąż ma przed oczami zatrważające sceny, kiedy mocarstwa zaczęły prześcigać się w atakach z użyciem bomby atomowej. Co wydarzyło się naprawdę? Czy to możliwe, by Pat była jednocześnie nieszczęśliwą, niespełnioną zawodowo mężatką i autorką poczytnych książek?

Nie wiedziałam, czego spodziewać się po powieści Jo Walton. Opis wydał mi się zachęcający, fabuła zapowiadała się na oryginalną i niebanalną. Nie przemawiają do mnie elementy fantastyczne w literaturze, lecz postanowiłam zaryzykować. Całe szczęście! Przeżyłam niesamowitą, cudowną przygodę. Jo Walton napisała wyjątkową powieść, która uświadamia czytelnikowi, jak ważne są decyzje podejmowane przez nas każdego dnia. Autorka stworzyła urzekającą postać głównej bohaterki i tknęła w nią nie jedno, ale dwa życia. Kapitalny, pomysłowy zabieg uczynił z powieści oryginalne dzieło o niewątpliwej wartości. Co mogłoby się wydarzyć, gdyby Amerykanie i Rosjanie nie powstrzymali swych żądzy wykorzystania bomby atomowej? Jo Walton stworzyła niebezpieczny, bo wysoce prawdopodobny obraz tego, jak mógłby wyglądać świat, gdyby wydarzenia potoczyły się zgoła inaczej. 

"Podwójne życie Pat" to nie jest tylko książka o gospodyni wiejskiej, jaka w swoim drugim życiu zaczęła pisać popularne przewodniki turystyczne. To powieść, która pomaga odnaleźć swoje miejsce. Skłania do refleksji nad władzą jednostki nad losami i historią świata. Nic nie dzieje się bez przyczyny. Ogień nie zapłonie, kiedy nie ma tej jednej jedynej iskry, która wystarczy, aby wywołać pożar. Czas spędzony z "Podwójnym życiem Pat" nie poszedł na marne. Wykorzystałam go na lekturę kapitalnej powieści. Mam drobne uwagi do tłumaczenia, a raczej korekty, która nie wyłapała powtarzających się w jednym zdaniu wyrazów, co momentami raziło w oczy. Do samej książki nie mam żadnych zarzutów. Ciekawy, innowacyjny pomysł, rewelacyjne wykonanie i zakończenie, które pozostawia czytelnika z narastającymi w głowie pytaniami. Chwyta za gardło!

Powieść Jo Walton porywa czytelnika w zapierającą dech w piersi literacką przygodę. Przeczytałam z największą przyjemnością. "Podwójne życie Pat" zachwyca ambitnym, może nieco nietypowym spojrzeniem na świat, ale właśnie ta nietypowość jest największym atutem tej książki. Gorąco polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Świat Książki za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!

Jo Walton "Podwójne życie Pat"
Wydawnictwo Świat Książki, 2015
ilość stron: 376
data premiery: 23.09.2015

2 komentarze:

  1. Słyszałam wiele dobrego o tej książce. I przyznam, jestem jej bardzo ciekawa :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pewnie nie zwrocilabym uwagi na ten tytul gdyby nie pozytywne opinie. Wlasnie tego elementu fantastyki by sie obawiala. Nieslusznie jak widac :)

    OdpowiedzUsuń