czwartek, 12 maja 2016

Agnieszka Pruska "Hobbysta" | RecenzjaKomisarz Barnaba Uszkier powraca w nowym śledztwie. Podobno seryjny morderca zdarza się w karierze śledczego co najwyżej jeden raz, jednak mordujący z zemsty i zazdrości zabójca jest nie mniej groźny niż szaleniec, którego Barnaba ścigał w debiutanckiej powieści Agnieszki Pruskiej, w "Literacie".

Rodzina komisarza Barnaby Uszkiera przebywa na wakacjach w niewielkiej wsi położonej nad jeziorem Krosino. Policjant wie, że jego najbliżsi są bezpieczni, dlatego może zająć się swoją pracą. Niestety, w okolicy, w której znajduje się jego żona i dzieci, zostają odkryte zwłoki zamordowanego mężczyzny. Kto mógł chcieć skrzywdzić miłego i sympatycznego wędkarza, który w pobliskim jeziorze łowił ryby? Tymczasem Barnaba ma kolejne zmartwienie - wygląda na to, że jego synowie próbują zabawy w detektywów, podążając śladem mordercy. Komisarz rozpoczyna wielowątkowe śledztwo, próbując odkryć tożsamość zabójcy wśród wielu podejrzanych.

"Hobbysta" to klasyczny kryminał. Agnieszka Pruska nie potrzebuje opisywać krwawych zbrodni, aby przyciągnąć uwagę czytelnika. Śledztwo opiera się przede wszystkim na dedukcji i wysnutych wnioskach. Uwielbiam inteligentnych detektywów w literaturze, a taki właśnie jest komisarza Barnaba Uszkier. Cykl z sympatycznym śledczym bardzo przypadł mi do gustu, a "Hobbysta" jest kolejną, po "Literacie" książką, którą mogę polecić miłośnikom powieści kryminalnych. Agnieszce Pruskiej udało się napisać powieść, której akcja pędzi w zawrotnej prędkości, a nowe poszlaki do przeanalizowania pojawiają się na każdej stronie. Brawo! "Hobbysta" sprawi, że przez całą lekturę będzie wam towarzyszyć wrażenie, że już trafiliście na ślad mordercy, podczas gdy... zakończenie utrze wam nosa!

Druga powieść autorki jest równie dobra, co pierwsza. Trupów co prawda w "Hobbyście" jest nieco mniej niż w "Literacie", ale Agnieszka Pruska wcale nie musi zabijać kilku osób, aby dawkować czytelnikowi napięcie. Wszystkie istotne dla śledztwa informacje dawkowane są stopniowo, a autorka podsuwa wiele fałszywych tropów, nie pozwalając nam przewidzieć, kto stoi za śmiercią zapalonego wędkarza. W "Literacie" kluczem do rozwiązania zagadki była pasja do literatury, tym razem, jak sama nazwa wskazuje, istotne okaże się... hobby ofiary! Agnieszka Pruska w kapitalny sposób opisuje motywy, jakie kierują zabójcą w momencie popełniania zbrodni. Psychika ludzka wciąż pozostaje nieodgadniona.

"Hobbysta" to nie lada gratka dla wszystkich sympatyków inteligentnych, przemyślanych kryminałów. Agnieszka Pruska napisała mocno osadzoną w polskich realiach powieść, która zachwyca dojrzałym warsztatem literackim i lekkim stylem. Przeczytałam w jeden dzień i wam radzę uczynić to samo!

Dziękuję Wydawnictwu Oficynka za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!

Agnieszka Pruska "Hobbysta"
Wydawnictwo Oficynka, 2015
liczba stron: 416
data premiery: 25.06.2015

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz