niedziela, 23 października 2016

Edyta Świętek "Miód na serce" | RecenzjaRyszard Riedel w wielkim przeboju grupy Dżem, piosence "Whisky" śpiewał: "Lecz nie wiedzą o tym,że najgorzej to.... to samotnym być. Nie, o nie! Nie chcę już samotnym być, nie!". Taka już nasza ludzka natura. Wiedział o tym Riedel, wie o tym Edyta Świętek, dlatego w swojej prozie przekonuje nas o tym, że zdecydowanie łatwiej idzie się przez życie z drugim człowiekiem.

"Miód na serce" to już dwunasta powieść Edyty Świętek. Autorka szczególną uwagę w swojej twórczości poświęca potrzebie miłości. Tym razem bohaterem jej książki jest Ciaputek, który Ciaputkiem zaczął być jeszcze w dzieciństwie i ów pseudonim przylgnął do niego już na stałe. Ciaputek w wyniku splotu nieszczęśliwych okoliczności zostaje sam ze swoją półroczną córeczką Iwonką. Poświęca się wychowaniu dziecka, a jego własne potrzeby schodzą na dalszy plan. Mijają lata, a Iwonka ma już sześć lat i postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Przecież tata nie może być do końca życia samotny! Przydałaby się "pani Ciaputkowa". Mała Iwonka - postać przeurocza - szybko zaczyna wdrażać swój plan w życie. Dobra zabawa i wzruszenia gwarantowane.

Na szczególną uwagę zasługuje doskonały, dojrzały warsztat pisarski Edyty Świętek. Znam autorkę prywatnie i wiem, że bardzo ważna jest nie tylko treść, ale i forma, dlatego długo dłubie w tekście i go poprawia. Czytelnik od razu to dostrzeże. Utarło się, że literatura kobieca jest pisana byle jak, na kolanie, a książkom reprezentującym ten gatunek daleko do ideału, ale Edyta Świętek na pewno wymyka się tym schematom. "Miód na serce" podbija serca czytelniczek, którym bliskie są tematy poruszane przez autorkę. Niewątpliwie jedną z największych zalet tej powieści jest postać babci Hani, której obecność wywoła uśmiech na nawet najbardziej ponurej twarzy.

"Miód na serce" to ukłon w stronę tych czytelniczek, które poszukują miłej, odprężającej i lekkiej lektury. Jednocześnie bawi i wzrusza do łez. Jestem przekonana, że ta historia podbije kobiece serca. Edyta Świętek wie, co jest w życiu najważniejsze i dzieli się tą wiedzą ze swoimi czytelnikami.

Dziękuję Wydawnictwu Replika za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!

Edyta Świętek "Miód na serce"
Wydawnictwo Replika, 2016
liczba stron: 320
data premiery: 11.10.2016

1 komentarz:

  1. Serdecznie dziękuję za wnikliwą recenzję. Bardzo się cieszę, że zwróciłaś uwagę na wysiłki, jakie wkładam w warsztatowe dopracowanie moich powieści. Serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń