czwartek, 6 sierpnia 2015

Larry McMurtry "Czułe słówka" | Recenzja"Czułe słówka" otwierają Kultową Serię Filmową Wydawnictwa Prószyński i S-ka. W cyklu ukażą się książki, które stały się inspiracją dla popularnych adaptacji filmowych. "Czułe słówka" z 1983 roku z Shirley MacLaine, Debrą Winger i Jackiem Nicholsonem zdobyły cztery Złote Globy i pięć Oscarów. Kultowa Seria Filmowa to strzał w dziesiątkę. Zareagowałam na nią bardzo entuzjastycznie. Większość z nas zna ten film, ale ile osób dotychczas przeczytało książkę? Czas to zmienić!

Aurora Greenway jest toksyczną egocentryczką i przedwcześnie owdowiałą kobietą. Jej córka Emma wyszła młodo za mąż, aby wyrwać się spod skrzydeł plującej jadem matki. Aurora nadal jednak rości sobie prawo do krytykowania i komentowania wyborów córki. Fatalnie ocenia małżeństwo Emmy, a na wieść o ciąży swojej jedynaczki reaguje histerycznie. Aurora prowadzi bogate życie towarzyskie, ma co najmniej kilku adoratorów, których od lat utrzymuje w niepewności. Rola babci może negatywnie wpłynąć na wizerunek Aurory w oczach jej wielbicieli, a tego pani Greenway stanowczo sobie nie życzy. Czy kiedykolwiek uda się poukładać skomplikowane relacje matki i córki? Jak potoczą się dalsze losy dwóch kobiet złączonych nie tylko poprzez więzy krwi, ale również toksyczną relację?

Aurora Greenway jest genialna. To jeden z tych portretów, których się nie zapomina. Warto przeczytać "Czułe słówka" chociażby dla niesamowitej kreacji głównej bohaterki. Larry McMurtry stworzył zapadającą w pamięć, kultową postać. To, co mówi i robi Aurora Greenway nie pozostawia czytelnika obojętnym. Żyjemy jej postępowaniem, zachwycamy się ciętymi dialogami i, chociaż w głębi duszy nie pochwalamy zachowania Aurory, fascynujemy się jej charakterem. Dawno, a może nigdy nie czytałam książki, której bohater jest tak perfekcyjnie zrobiony. Aurora Greenway zaraża swoim jadem nie tylko córkę i najbliższe otoczenie, ale również czytelnika "Czułych słówek". Zasięg jej zgryźliwości jest niesamowity. Całą książkę przeczytałam emocjonując się Aurorą i jej zachowaniem. Ta bohaterka nie pozostawi odbiorcy obojętnym.

"Czułe słówka" to komedia, dramat i romans w jednym. Powieść zachwyca błyskotliwymi dialogami, trafnymi spostrzeżeniami oraz ironicznymi komentarzami. To wszystko w połączeniu z niebanalnym humorem i całą gorzkością życia daje niezwykle prawdziwą oraz piękną historię. Książka Larry'ego McMurtry'ego jest ambitna i nieszablonowa. Gwarantuję, że nie pochłoniecie tej powieści w jeden wieczór. "Czułe słówka" trzeba na spokojnie przemyśleć, przeżyć, przetrawić. Nie jest to lekka lektura, ale z pewnością niezwykle wartościowa. Ci z was, którzy oglądali film wiedzą, jak zakończy się ta historia. Czytelnicy, którzy adaptacji filmowej jeszcze nie wiedzieli, z pewnością będą zaskoczeni tym, w jakim kierunku podąży opowieść. To samo życie i jego słodko-gorzki smak.

Polecam zarówno tym, którzy znają tę opowieść ze szklanego ekranu, jak i tym, którzy filmu nie oglądali. Warto porównać te dwa dzieła, ale i warto poznać historię od podszewki. "Czułe słówka" to bardzo dobra, chociaż nieco przyćmiona przez adaptację filmową powieść o kolejach ludzkiego losu. Z niecierpliwością czekam na kolejne książki z Kultowej Serii Filmowej.

Dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!

Larry McMurtry "Czułe słówka"
Wydawnictwo Prószyński Media, 2015
ilość stron: 544
data premiery: 16.07.2015

3 komentarze:

  1. Nie słyszałam jeszcze o tej książce..

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie jestem przekonana do tej książki ale to nie zmienia faktu, że być może kiedyś po nią sięgnę. ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja na pewno przeczytam, tylko czekam na dogodny moment, żeby nie czytać jej przy dźwięku dziecięcych bajek. Film oglądałam, ale nie pamiętam go na tyle dokładnie, aby nie delektować się lekturą i zaskakującym zakończeniem :)

    OdpowiedzUsuń