czwartek, 21 maja 2015

Jarosław "Masa" Sokołowski o porachunkach polskiej mafii w rozmowie z Arturem Górskim"Masa o porachunkach polskiej mafii" to już trzecia książka będąca efektem współpracy najpopularniejszego świadka koronnego w Polsce, byłego gangstera Jarosława "Masy" Sokołowskiego z dziennikarzem śledczym Arturem Górskim. Poprzednie części sprzedały się jak ciepłe bułeczki, a pierwsza książka, "Masa o kobietach polskiej mafii" okazała się być Bestsellerem Empiku 2014 w kategorii literatura faktu. Tym razem Masa opowiada o porachunkach w polskiej mafii.

Kiedy Masa decydował się na współpracę z policją, robiło się już naprawdę gorąco. W Pruszkowie na Sokołowskiego został wydany wyrok śmierci, a dobre kontakty Masy z wysoko postawionymi członkami gangu tylko ten wyrok odroczyły. Egzekucje na Kiełbasie czy Pershingu urosły do rangi ogólnopolskich legend, ale to nie jedyne ofiary mafijnych porachunków. Masa wspomina mniej i bardziej znanych członków przestępczego półświatka, którzy zginęli w skutek zatargów wewnątrz środowiska, w jakim żyli. 

Wspomnienia Masy czyta się dobrze i szybko. Przez wszystkie trzy książki przebrnęłam błyskawicznie. Pierwsza w moim odczuciu była najgorsza, druga już całkiem dobra, ta według mnie - najlepsza. Przede wszystkim jako jedyna ze wszystkich w pełni oddaje istotę funkcjonowania mafii w Polsce, to pierwsza książka z cyklu, która rzeczywiście jest O MAFII. Chociaż niektóre z faktów powtarzają się, "Masa o porachunkach polskiej mafii" to publikacja, która istotnie poszerza wiedzę czytelnika na tematy, o jakich traktuje. Jeżeli interesuje Was temat polskiej mafii, poprzednie dwie, a zwłaszcza "Masa o kobietach polskiej mafii", można sobie odpuścić, nie wniosą zbyt wiele do tematu. Ale już "Masa o porachunkach polskiej mafii" to pozycja absolutnie obowiązkowa. 

"Masa o porachunkach polskiej mafii" to również pierwsza książka z cyklu, w której do głosu dochodzi autor, czyli Artur Górski. Górski opowiada o swoich doświadczeniach związanych z pracą dziennikarza śledczego, przypomina artykuły opublikowane przez siebie w magazynie "Śledczy". Mówi więcej o swojej współpracy z Masą, a także wspomina spotkania z innymi gangsterami. Moim zdaniem pojawienie się Artura Górskiego również w roli swego rodzaju bohatera wiele wniosło do opowieści. To człowiek, który o mafii napisał tysiące stron, poznał temat od podszewki i od lat przybliża tajemnice polskiej mafii czytelnikom. Efektem jego długoletniej pracy jest cykl powieści wydawanych przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka. A "Masa o porachunkach polskiej mafii" jest zdecydowanie najciekawszą i najlepiej napisaną spośród całego cyklu.

Czym jeszcze zaskoczą nas Jarosław Sokołowski oraz Artur Górski? O czym będzie kolejna część z cyklu? Nie wiemy. Na zakończenie Masa przekonuje, że ma w zanadrzu jeszcze kilka ciekawych historii. O tym przekonamy się wkrótce. Na razie warto sięgnąć po "Masa o porachunkach polskiej mafii", gdyż rzeczywiście wnosi coś nowego do tematu.

Dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!

Jarosław "Masa" Sokołowski w rozmowie z Arturem Górskim, "Masa o porachunkach polskiej mafii"
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2015
ilość stron: 256
data premiery: 05.05.2015

4 komentarze:

 1. No właśnie, po lekturze pierwszej książki odpuściłam i widząc ostatnio recenzje i reklamy "Masy" nawet się zbytnio w nich nie zagłębiałam, zniechęcona:) Teraz, gdy czytam Twoja recenzję, poprzedzona pochlebnym komentarzem mojej córki, stwierdzam, ze chyba trzeba sie przekonac i byc może zmienić zdanie.....Mimo, że temat, który wole omijać, by nie psuć sobie reszty życia, może jednak warto.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto! Na "drugą szansę" polecam właśnie ten tom :)

   Usuń
 2. Przeczytam, bo jestem ciekawa, jak to wygląda od podszewki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wg mnie bardzo ciekawy wywiad. Mimo, ze nigdy nie interesowala mnie taka tematyka, stwierdzilam, ze moze jednak warto przeczytac i sie czegos dowiedziec - nie zaluje. Polecam kazdemu.

  OdpowiedzUsuń