wtorek, 19 maja 2015

Małgorzata Łatka "Podpowiedź serca" | RecenzjaProwansja kojarzy się z lawendą oraz upalnym latem. Małgorzata Łatka poszerza nasz sposób myślenia i postrzegania położonego nad Morzem Śródziemnym regionu. Świeżym, soczystym językiem opisuje prowansalskie burze, ostre, głośne fale uderzające o brzeg francuskiej ziemi... Wraz z Joanną, główną bohaterką powieści "Podpowiedź serca", odkrywa tajemnice Prowansji. Zaprasza czytelnika w podróż. Zachęca do poszukiwania swojego miejsca na świecie. Joanna, zupełnie przypadkiem, odnalazła swoje miejsce w Prowansji. Czy ty, czytelniku, jesteś gotowy pozostać w Prowansji na dłużej?

Joanna postawiła wszystko na jedną kartę i wyjechała w podróż w bliżej nieokreślonym kierunku. Siostra bliźniaczka pomogła jej uświadomić sobie, że to, czym żyje, tak naprawdę nie jest tym, czego pragnie. Joanna rzuciła pracę, odwołała ślub, spakowała najpotrzebniejsze rzeczy i ruszyła przed siebie. Zupełnie przypadkiem wylądowała w Prowansji. Kiedy Joanna ulega niegroźnemu wypadkowi na drodze, szybko okazuje się, że mimo iż kobieta jest cała i zdrowa, jej samochód w dalszą podróż nie pojedzie. Nie w najbliższym czasie. Naprawa auta pochłania wszystkie oszczędności Joanny, więc ta postanawia poszukać pracy i zostać na miejscu przez kilka tygodni. Jeszcze nie wie, że jej pobyt może się wydłużyć, gdy okaże się, iż oto znalazła swoje miejsce na świecie.

"Podpowiedź serca" urzeka przepięknymi opisami krajobrazów. Małgorzata Łatka oddaje niesamowity klimat Prowansji. Region, w jaki trafiła Joanna, na kartach "Podpowiedzi serca" żyje swoim życiem. Pełne pasji opisy miejsca są bezapelacyjnie najlepszą stroną powieści. Autorka pisze w taki sposób, że czytelnik, który nigdy nie oddychał prowansalskim powietrzem, odnosi wrażenie, iż doskonale poznał i.. pokochał krainę. Prowansja Małgorzaty Łatki przyciąga zainteresowanie, budzi tęsknotę. "Podpowiedź serca" skłania do refleksji nad swoim życiem. Autorka pyta nas o relację naszych potrzeb z rzeczywistością. Stworzyła portret kobiety o charakterze perfekcjonistki, zamkniętej w schematach życia. Joanna prowadzi udane życie, jest szczęśliwa. Niczego jej nie brakuje, ba, wręcz przeciwnie, ma wszystko to, co sprawia, że możemy mówić o szczęściu w życiu. A jednak jeden impuls wywołuje lawinę zdarzeń. "Podpowiedź serca" to ciepła historia o tym, czego naprawdę potrzebujemy, nawet jeśli sami nie jesteśmy tego świadomi.

Niestety, lektura jest w dużym stopniu przewidywalna i mało odkrywcza. Szkoda, bo potencjał ma olbrzymi. A jednak nie potrafi zaskoczyć. Już po lekturze kilkunastu stron wiedziałam, jak się to wszystko skończy i nie pomyliłam się. Autorka uciekła w dobrze znane klimaty, a zakończenie okazało się być identyczne jak w setkach innych publikacji tego typu. Różnica jest taka, że rzecz ma miejsce w Prowansji. Lektura jest ciepła, miła i przyjemna, czyta się łatwo, szybko, ale "Podpowiedź serca" nie wyróżnia się niczym poza urzekającą atmosferą, pięknymi opisami miejsca i zapachem prowansalskiej burzy. Ta burza pozostała mi najbardziej w pamięci. Powieść okazała się jednak zbyt stereotypowa, by można mówić o wyjątkowości i oryginalności. Wielka szkoda, bo Małgorzata Łatka wyróżnia się talentem narracyjnym i jestem przekonana, iż sprawdziłaby się w większej i ciekawszej historii.

"Podpowiedź serca" przeczytać można, ale bez nastawienia na coś wyjątkowego. To przyjemna lektura osadzona w pięknej scenerii, jednak mocno szablonowa i powielana zbyt często. Na pewno nie jest to książka dla osób, które czytają dużo i bardzo dużo - taki czytelnik będzie zniecierpliwiony powtarzającymi się schematami. "Podpowiedź serca" to miła, kobieca lektura dla czytelniczek, które czytają raczej od święta niż codziennie. 

Dziękuję Wydawnictwu Black Publishing za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!

Małgorzata Łatka "Podpowiedź serca"
Wydawnictwo Black Publishing, 2015
ilość stron: 248
data premiery: 22.04.2015

2 komentarze:

  1. Nie moje klimaty :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę przejrzeć blog, na pewno znajdziesz coś dla siebie:)

      Usuń