środa, 27 maja 2015

Sophie Hannah "Buźka" | Recenzja przedpremierowaWyobraź sobie, że pierwszy raz po porodzie wychodzisz z domu. Zostawiasz swoje nowo narodzone dziecko pod opieką męża. Od tygodni chcesz się wyrwać z domu, ale kiedy tylko przestępujesz przez próg domu, już tęsknisz. Wracasz po krótkiej nieobecności, zaglądasz do łóżeczka i.. widzisz zupełnie obce dziecko. To nie jest twoja córeczka i ty o tym dobrze wiesz, nawet jeśli wszyscy wokół, łącznie z mężem, zaczynają ci wmawiać, że zwariowałaś. Ale ty wiesz. W końcu jesteś matką. Taki niepokojący scenariusz przedstawiła Sophie Hannah w swoim rewelacyjnym thrillerze psychologicznym, który 11 czerwca ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Alice Fancourt jest świeżo upieczoną mamą. Wraz z mężem Davidem, córką Florence i synem Davida z poprzedniego małżeństwa mieszka w posiadłości swojej teściowej. Pierwsza żona Fancourta została zamordowana. Kiedy Alice po raz pierwszy wychodzi z domu, mała Florence zostaje pod opieką taty. Alice wraca do domu, podchodzi do łóżeczka swojej córeczki i... zastaje tam zupełnie inne niemowlę. Alice jest przekonana, ta dziewczynka z pewnością nie jest jej Florence. Zaalarmowana policja ma nie lada kłopot, matka dziecka utrzymuje, iż córka została porwana, ojciec twierdzi, że Florence śpi spokojnie w swoim pokoju. Teściowa Alice nie do końca wie, komu może wierzyć, dlatego postanawia zlecić wykonanie testów DNA. Jednak w noc poprzedzającą badanie, Alice i niemowlę znikają bez śladu. Co stało się z Alice i dzieckiem? Czy zachowanie Alice jest wynikiem depresji poporodowej, a może ktoś rzeczywiście zamienił dzieci i teraz stara się nie dopuścić do tego, aby prawda wyszła na jaw?

"Buźka" trzyma w napięciu od pierwszej strony do ostatniego znaku. To świetnie napisany, emocjonujący thriller psychologiczny. Już na początku czytelnik wyrabia sobie zdanie na temat wydarzeń w okazałej posiadłości Fancourtów, tymczasem prawda okazuje się być szokująca, a zakończenie - zdumiewające. Sophie Hannah stopniowo kreśli wiarygodne, staranne portrety psychologiczne głównych bohaterów. Powoli zapoznaje czytelnika z tajemnicami rodu Fancourtów. Okazuje się, iż każdy z członków rodziny skrywa mroczne sekrety, a nikt nie jest tym, za kogo go bierzemy... Musimy poznać wszystkie tajemnice, aby zrozumieć, co stało się z Florence. Wyjaśnienie zagadki okazuje się być niezwykle skomplikowane. Lubię takie książki. Inteligentne, wbijające w fotel thrillery psychologiczne. Książki, które czytają się same, kradną każdą wolną chwilę. Wystarczy przeczytać pierwszy rozdział, aby przepaść dla tej niesamowitej historii. Dla "Buźki" zarywa się noc. Uzależnia. Książki nie można odłożyć na półkę, dopóki nie poznamy zakończenia.

Bohaterowie powieści Sophie Hannah, poszukując odpowiedzi na pytania, co stało się z Alice i dziewczynką, i czy rzeczywiście ktoś zamienił dzieci, muszą powrócić do zakończonej sprawy, jeszcze raz przyjrzeć się sprawie śmierci pierwszej żony Davida. Śledczym przyjdzie zmierzyć się z mroczną przeszłością Fancourtów. Wszystko kręci się wokół tej rodziny. Najpierw została zamordowana małżonka Fancourta, kilka lat później jego druga żona znika bez śladu wraz z dzieckiem, co do którego jest pewna, że nie jest jej córką. Detektywi muszą zrobić to, co powinni zrobić wtedy, gdy zginęła Laura - prześwietlić rodzinę Fancourtów. Wnioski, do jakich dojdą, okażą się być zaskakujące... "Buźka" to wielowarstwowa powieść psychologiczna. Sophie Hannah uświadamia nam, ile tak naprawdę wiemy o ludziach, z którymi dzielimy życie. Ale przede wszystkim "Buźka" to doskonały thriller. Inteligentny, zmuszający czytelnika do myślenia. Będziecie zachwyceni.

"Buźka" to obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników dobrych thrillerów psychologicznych. Hannah podkręca suspens, kluczy, miesza. I robi to po mistrzowsku. Przerażająca wizja porwania Florence zyskuje na wiarygodności, kiedy wsiąkamy w rodzinę Fancourtów. Tylko czy... śledczy zdążą na czas odnaleźć Alice i dziecko? Genialna książka, musisz to przeczytać.

Dziękuję Wydawnictwu Literackiemu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!

Sophie Hannah "Buźka"
Wydawnictwo Literackie, 2015
data premiery: 11.06.2015

9 komentarzy:

 1. W dniu premiery biegnę do księgarni! Uwielbiam thrillery, a ten zapowiada się niesamowicie... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam podobne odczucia, jak tylko natrafiłam na zapowiedź ;)

   Usuń
 2. Jej to musi być straszne. Ale zapewne fani tego typu literatury na pewno będą zadowoleni :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mogę sobie wyobrazić reakcje członków rodziny Florence, gdy mówi, że w łóżeczku nie leży jej córka. Pewnie nikt jej nie wierzył. I jak tu udowodnić, że się nie zwariowało?
  W części fabuła przypomina mi znakomity film "Oszukana" z Angeliną Jolie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę przeczytać. Uwielbiam takie mroczne opowieści.

  OdpowiedzUsuń
 5. No to teraz już wiem o jaką kolejną książkę do zrecenzowania poproszę Wydawnictwo Literackie. :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. czekam z niecierpliwością na "Bużkę" :-)

  OdpowiedzUsuń