czwartek, 28 maja 2015

Magdalena Witkiewicz "Moralność pani Piontek" | RecenzjaNajnowsza powieść Magdaleny Witkiewicz "Moralność pani Piontek", tak jak poprzednie książki autorki, stała się bestsellerem na długo przed premierą. Tysiące czytelniczek (i czytelników) w Polsce z niecierpliwością czekają na każdą kolejną powieść swojej ulubionej autorki. A Witkiewicz jest niezwykle uniwersalną i elastyczną pisarką. W styczniu wydała ważną książkę "Pierwsza na liście", w której namawia do oddawania szpiku kostnego. W maju powraca napisaną lekkim piórem, przezabawną "Moralnością pani Piontek". Tytuł wywołuje u was jakieś skojarzenia? Słusznie! Pani Piontek to taka współczesna Aniela Dulska.

Gertruda Piontek dopięła swego. Złapała męża z iście królewskim nazwiskiem i jako Gertruda Poniatowska urodziła syna, który miał zostać lekarzem. Laryngologiem. Jednak Augustyn nieco się zbuntował i, zamiast laryngologiem, został ginekologiem. Gertruda to prawdziwa harpia. Uwielbia drogie szpilki, czytuje tylko noblistów i laureatów nagrody NIKE, pije kawę z prawdziwej porcelany. Chce być pochowana w butach od Louboutina. Poukładane życie Gertrudy Poniatowskiej, z domu Piontek, burzy decyzja 35-letniego ukochanego synka Augustyna. Augustyn postanowił wyprowadzić się od toksycznej mamusi. Teraz, zaraz, natychmiast. Gertruda jest zrozpaczona. Nie może pozwolić, aby wpadł w sidła jakiejś lafiryndy. Co to, to nie! Pani Piontek musi działać. Szybko, bo jak się okazuje, w wyniku zapobiegliwości niejakiej pani Halinki, od której Augustyn wynajmuje mieszkanie, ukochany syn Gertrudy dzieli przestrzeń mieszkalną z Anulą, młodą studentką. W mieszkaniu kręci się też Cyryl Przebrzydły, znienawidzony przez panią Piontek najlepszy przyjaciel Augustyna. Co za towarzystwo...

"Moralność pani Piontek" wyróżnia się doskonałymi kreacjami głównych bohaterów. Witkiewicz przedstawia Poniatowskich w krzywym zwierciadle, wywołując tym niekontrolowane wybuchy śmiechu i ironiczne uśmieszki na twarzy czytelnika. Stereotypowość pewnych sytuacji i relacji międzyludzkich okazuje się być sprawdzonym przepisem na doskonałą powieść obyczajową z wydźwiękiem iście komediowym. Pani Piontek jest typem matki, o jakiej krążą legendy. Zakochanej, zapatrzonej w ukochanego synka jedynaka, trzymającej dom (i męża!) w ryzach (i pod pantoflem!). Zawód dla swojego Augustynka wybrała jeszcze zanim ptaki zdążyły o potomku zaśpiewać. Kobieta-harpia. A jednak pani Piontek wzbudza sympatię. Bo jak nie pokochać bohaterki, która swoim tylko pojawieniem się na horyzoncie wywołuje szeroki uśmiech na twarzy? Gertruda to taka bohaterka antybohaterka. Upiorna mamuśka, nie pozwala dorosnąć i zacząć żyć własnym życiem swojemu 35-letniemu dziecku. Czy taka postać może się zmienić? Pewnie nie. Ale.. może się okazać, że kiedy już wszystko pójdzie po jej myśli, wcale nie będzie tak źle!

Najnowsza powieść Magdaleny Witkiewicz to wciągająca, lekka, baardzo przyjemna i zabawna lektura. Przeczytałam w jeden wieczór, bo książek Witkiewicz nie da się tak po prostu przerwać czytać i odłożyć na później. "Moralność pani Piontek" nie jest wyjątkiem. Czyta się rewelacyjnie, szybko i łatwo. To doskonały sposób na wieczór po męczącym dniu. Sekret tej powieści polega na połączeniu trafnych, życiowych obserwacji z niewybrednym humorem. Magdalena Witkiewicz ma niebywale lekkie pióro, tworzy proste i krótkie zdania, podkreślając ironiczny ton wypowiedzi. "Moralność pani Piontek" zaraża optymizmem, rozjaśnia szary dzień. Oto sekret popularności książek Magdaleny Witkiewicz. Ona nawet wtedy, gdy pisze o trudnych sprawach, wyróżnia się niebywałą lekkością i swobodą wypowiedzi. Jej powieści są nieskomplikowane, a jednocześnie ważne oraz ambitne. Magdalena Witkiewicz jak nikt inny łączy łatwy relaks z niebanalną treścią.

Cóż więcej można napisać o książce, która jeszcze przed premierą stała się bestsellerem i sprzedaje się jak ciepłe bułeczki? Nie dziwi mnie popularność powieści Magdaleny Witkiewicz. "Moralność pani Piontek" jest doskonałą rozrywką. To ciepła i zabawna opowieść o skomplikowanych relacjach międzyludzkich. A wszystko to w wydaniu "specjalistki od szczęśliwych zakończeń". Polecam!

Dziękuję Wydawnictwu Filia za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!

Magdalena Witkiewicz "Moralność pani Piontek"
Wydawnictwo Filia, 2015
data premiery: 20.05.2015
ilość stron: 304

5 komentarzy:

 1. Dzisiaj rano, wykorzystując wolny dzień w pracy, zamówiłam sobie " Moralność Pani Piontek " i mam nadzieję, że czytając tę historię, fajnie się przy książce zrelaksuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pani Witkiewicz czaruje. Mam nadzieję, że i ta książka mnie nie zawiedzie, na to liczę.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie sięgnę! Historia brzmi komediowo, tego mi trzeba. Mam nadzieję, że i tym razem dzieło spod pióra pani Magdaleny mnie nie zawiedzie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie z tą książką jest tak: pierwsza w kolejce ustawiła się już mama,zaraz za nią moja siostra, potem ciocia...:-) Troszkę poczekam sobie na swoją kolej :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie znam twórczości autorki, a zdania słyszałam podzielone. Trzeba będzie osobiście się przekonać :)

  OdpowiedzUsuń