niedziela, 22 lutego 2015

Czytanka - odwracanka | Tom Schamp "Otto jeździ tam i z powrotem"Dzisiejsza propozycja - czytanka - odwracanka "Otto jeździ tam i z powrotem" to sugestia dla rodziców dzieci w wieku do lat 3. Mój mężczyzna - 4,5 letni - wydaje mi się na tę książkę już nieco za duży, chociaż, oczywiście, poświęciliśmy tej pozycji chwilę czasu i okazuje się, że sam chętnie wraca do świata Ottona, który jeździ tam i z powrotem. Jednak ja zawzięcie będę bronić swej tezy głoszącej pogląd, iż to literatura dla dzieci młodszych. Starsze przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym są już na wyższym poziomie niż "Otto się cieszy! Dzisiaj jedzie z tatą samochodem". Ale dla maluchów - bomba!

Otto jedzie z tatą samochodem. Jedzie tam i z powrotem. A my - wraz z Ottonem i jego tatą. Okrążamy rondo, objeżdżamy miasto, przecinamy skrzyżowanie.. Dosłownie i w przenośni. Bo "Otto jeździ tam i z powrotem" to czytanka - odwracanka. Aby przeczytać całą książkę i obejrzeć wszystkie obrazki, każdą stronę musimy odwrócić bokiem, do góry nogami, w prawo, w lewo. Utkniemy więc w korku, natkniemy się na roboty drogowe, przejedziemy przez sam środek miasta w godzinach szczytu. Bo Otto jeździ tam i z powrotem.

Tuż po rozpakowaniu przesyłki, zaskoczył mnie duży format książki. Moją uwagę zwróciło piękne wydanie, ciekawe ilustracje i twarde strony - to ważne, kiedy mamy w domu malucha, który lubi, hm, siać zniszczenie. "Otto jeździ tam i z powrotem" wydaje się wręcz niezniszczalny. Wprawdzie nie mieliśmy okazji tego przetestować - starszy syn wyrósł już z etapu unicestwiania wszystkiego, co go otacza, młodszy - zaledwie 10-dniowy - jeszcze natomiast do tego momentu nie dotarł, ale musicie uwierzyć mi na słowo i zaufać moim odczuciom. Otto przeżyje spotkanie z najbardziej nawet nastawionym na destrukcję młodym człowiekiem.

Ciekawe rozwiązanie, ładne wydanie, cieszące oko ilustracje - tym wyróżnia się Otto. Sam tekst nie jest zbyt odkrywczy, to zbiór najprostszych zdań, żadna większa opowieść, stąd zaklasyfikowałam książkę do literatury dla dzieci poniżej 3 lat. Dla mojego syna było już zbyt prosto, ale miał niesamowitą frajdę z tego odwracania książeczki, odkrywania, obserwowania i.. komentowania. "Otto jeździ tam i z powrotem" służy bardziej do oglądania i odwracania właśnie, niż do czytania. Doskonały prezent dla malucha. 

Dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!

Tom Schamp "Otto jeździ tam i z powrotem"
Grupa Wydawnicza Foksal, Wydawnictwo Wilga, 2015
data premiery: 14.01.2015
ilość stron: 14

1 komentarz:

  1. 10 dniowy to rzeczywiście jeszcze nie będzie obracał. Ale spokojnie, książka pewnie zaczeka ;)

    OdpowiedzUsuń