niedziela, 11 stycznia 2015

Recenzja przedpremierowa | Gabriela Gargaś "Pośród żółtych płatków róż"
Wisława Szymborska napisała kiedyś, że "tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono" i jest to jeden z najmądrzejszych cytatów, z jakimi spotkałam się w życiu. Nasza przewrotna ludzka natura wciąż podsuwa nam gotowe rozwiązania, uniwersalne mądrości, idealne wybory - ale tylko wtedy, gdy rzecz dotyczy drugiego człowieka. Sprawa komplikuje się, kiedy chodzi o nas samych. Bo nic nie jest takie, jak się wydaje...

Zuza nigdy nie spodziewała się, że wpakuje się w romans z żonatym mężczyzną. Przecież to takie banalne. Utarte schematy, wyświechtane "odejdę od niej, ale jeszcze nie teraz", obietnice bez pokrycia. Każdy z nas o tym słyszał, każdy z nas to wie. A jednak ludzie zdradzają. Istnieją kobiety, które tkwią w związkach z nieosiągalnymi dla nich mężczyznami. Milena z kolei nie przypuszczałaby, że jej mąż może ją zdradzić. Mąż sąsiadki, koleżanki, kuzynki - owszem, ale nie jej mąż. Małżeństwo Asi i Michała przeżywa kryzys. Joanna nie rozumie, dlaczego małżonek zamiast podjąć dobrze płatną pracę z widokiem na awans woli tkwić w szkole i uczyć młodzieży matematyki. Ona robi karierę, zarabia o wiele lepiej, a pensja Michała wystarcza tylko na opłaty. Robert jest rozdarty pomiędzy dwoma kobietami, a Wojtek nie ma żadnej. Losy bohaterów splatają się ze sobą, tworząc niepowtarzalną historię.

"Pośród żółtych płatków róż" to opowieść o ludziach, którzy idealnie wpasowując się w utarte schematy.. zaprzeczają wszystkim ogólnie powtarzanym banałom. Gabriela Gargaś napisała pełną ciepła, momentami wzruszającą, czasem zabawną, mądrą i dojrzałą historię dla kobiet. Autorka przekonuje, iż nie istnieje złoty środek na życie w szczęściu, stworzenie szczęśliwego związku. Przedstawione opowieści nie powielają stereotypów, jak mogłoby się wydawać po pierwszych kilkunastu czy kilkudziesięciu stronach. Z pewnością powiedziano i napisano już wiele o kryzysie w małżeństwie, temat zdrady był i jest powszechnie poruszany w literaturze obyczajowej, jednak autorka udowadnia, że można jeszcze napisać coś nowego, świeżego. W książce Gabrieli Gargaś - jak w życiu - czasem największa nawet miłość wypala się, ustępując miejsca obojętności i zapomnieniu. Jednak nie warto podążać śladem powszechnych schematów, gdyż może okazać się, iż stracimy drugą szansę. Nie istnieje jeden model związku, tak jak i nie funkcjonuje gotowa odpowiedź na pytanie "czy wybaczyć?". Każdy z bohaterów musi zajrzeć w głąb siebie, aby znaleźć rozwiązanie.

"Pośród żółtych płatków róż" jest książką, która wyróżnia się na tle innych powieści o podobnej tematyce. Nie oszukujmy się, cały zarys opowieści, tematyka nie są niczym nowym, jednak Gabrieli Gargaś udało się czymś wyróżnić swoją publikację - niebywałą mądrością bohaterów. W tle aktualnych wydarzeń dostrzeżemy historię miłości, jaka miała miejsce kilkadziesiąt lat temu. I właśnie ta opowieść wnosi w życie bohaterów (i nasze) zdrowy rozsądek. Siła opisanej przez Gabrielę Gargaś historii tkwi w postaciach, ich ludzkim wymiarze. To nie są obcy nam bohaterowie. To ludzie z krwi i kości, którzy może nie dokonali najlepszych wyborów, ale nie można o nich jednoznacznie powiedzieć, że są źli. Gargaś napisała powieść wielobarwną. Autorce obce są odcienie bieli oraz czerni, wie, iż w każdym człowieku tkwi cząstka tego, co dobre oraz tego, co złe. A namiętność nie zawsze jest dobrym doradcą.

Powieść Gabrieli Gargaś pochłonęłam w jedno popołudnie. To książka z gatunku tych, na które trzeba zarezerwować sobie dłuższą chwilę. Gwarantuję, że nie oderwiecie się od lektury, a bohaterowie zostaną z wami na dłużej. "Pośród żółtych płatków róż" jest wymarzonym sposobem na relaks. Bardzo przyjemna i niegłupia polska powieść obyczajowa.

Dziękuję Wydawnictwu Feeria za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!

Gabriela Gargaś "Pośród żółtych płatków róż"
Wydawnictwo Feeria, 2015
ilość stron: 312
data premiery: 14.01.2015

2 komentarze:

  1. Na pewno zwrócę uwagę

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo chce przeczytać i z tego co wiem książka już do mnie idzie ::)

    OdpowiedzUsuń