piątek, 8 stycznia 2016

Dlaczego szczękamy zębami? Po co nam ślina? I... co robią łzy?Zastanawialiście się kiedyś, skąd się biorą kozy w nosie i czy strach potrafi sparaliżować? No, a co robią łzy?  Zapewne wy sami nie roztrząsaliście tych kwestii, no, chyba że w dzieciństwie, ale z pewnością wasze dzieci chciałby poznać genezę powstawania kóz w nosie, ewentualnie rozstrzygnąć zagadkę ludzkości i dowiedzieć się w końcu, po co ludziom ślina. "Dlaczego szczękamy zębami? Historyjki dla ciekawskich dzieci" to obowiązkowa lektura w domu każdego przedszkolaka.

Od dnia, kiedy przeczytaliśmy pierwszą z historyjek (oczywiście, kiedy przeczytałam mojemu dziecku spis treści, z błyskiem w oku oznajmił, że ma ochotę wysłuchać opowieści o tym, skąd się biorą kozy w nosie) w naszym domu co jakiś czas powraca temat tajemniczych piekarzy, pracujących w pocie czoła w nosie mojego syna. Ha! Sama bym tego lepiej nie wymyśliła! Cóż za wyobraźnia. Autorka potrafiła odnaleźć w sobie dziecko i... odpowiedzieć na kluczowe pytania z okresu własnego dzieciństwa. Ale jak! To nie są zwykłe odpowiedzi, to zabawne mini-opowieści, wcale nie tak odbiegające od rzeczywistości, tylko po prostu podane w przystępny dla dziecka sposób. Dlaczego nikt nie wydawał takich książek, kiedy sama byłam dzieckiem, należałoby dodać - niezwykle ciekawskim? Chyba już wiem, po kim on to ma. ;)

Czego dowiedzą się nasi milusińscy z lektury? Oprócz wspomnianej kwestii powstawania kóz w nosie, autorka w błyskotliwy sposób pisze o tym, czy zjedzenie garści soli grozi śmiercią, zastanawia się, dlaczego woskowina w uchu jest gorzka i przynosi odpowiedź na pytanie, czy wszyscy ludzie puszczają bąki. "Dlaczego szczękamy zębami? Historyjki dla ciekawskich dzieci" to książka dla dociekliwych dzieciaków oraz dla ich rodziców, którzy obowiązkowo mają dystans do świata.

Dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!

Andrea Schutze "Dlaczego szczękamy zębami? Historyjki dla ciekawskich dzieci"
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2015
liczba stron: 128
data premiery: 05.11.2015

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz