sobota, 30 stycznia 2016

Patronat medialny: Agata Kołakowska "Niewypowiedziane słowa" | Recenzja przedpremierowaNajbardziej doskwiera samotność wśród ludzi. Przekonują się o tym bohaterowie najnowszej powieści Agaty Kołakowskiej, nieco rozczarowani prozą życia, nie do końca przekonani o słuszności swoich wyborów – może trochę znudzeni? Przypadkowe spotkania sprawią, że poczują powiew świeżości, uwierzą w możliwość zmian. 
Zapraszam do fenomenalnej lektury! Agata Kołakowska w swojej szczytowej formie.


Łucja i Andrzej. Hanna i Mariusz. Dwie pary, które mijają się gdzieś na ulicach Warszawy. Łucja jest lekarzem, Andrzej prowadzi rodzinną aptekę teścia. Hanna nie potrafi zrozumieć entuzjazmu ukochanego wobec pracy w orkiestrze muzycznej, zasypia ze znudzenia na jego koncertach. Mariusz, mimo iż bardzo kocha Hannę, nie umie zdecydować się na sformalizowanie ich związku. Łucja z kolei kocha operę i nie może zrozumieć fascynacji swojego męża filmami science-fiction. Pragnie nauczyć go obcowania z "prawdziwą" kulturą. Mariusz rozpieszczony przez matkę nie chce bądź nie potrafi skupić się na potrzebach innych osób niż on sam. Łucja poznaje Mariusza w muzeum sztuki, Hanna wchodzi do apteki prowadzonej przez Andrzeja. Przypadkowe spotkania szybko dają początek nowym znajomościom. Czy te okażą się próbą dla stałych związków, a może szansą na rozpoczęcie czegoś nowego?

Chyba każdy z nas poznał smak rozczarowania i znudzenia prozą życia. Życiowe zmiany, nowe znajomości - to wywołuje w nas pobudzenie do działania, uczucie ekscytacji. Tylko co z... tym poprzednim życiem? Agata Kołakowska testuje swoich bohaterów. Wystawia ich na ciężką próbę, w miejsce nieco nadszarpniętej, mocno zużytej relacji stawia nowych ludzi, którzy zdają się rozumieć naszych bohaterów w stu procentach, jednocześnie stanowiąc obietnicę lepszego, bardziej ekscytującego życia. "Niewypowiedziane słowa" są wynikiem wnikliwych obserwacji autorki. Taką historię napisałoby samo życie. To dojrzała i niebanalna opowieść o dokonywaniu tych najtrudniejszych wyborów oraz o najważniejszej z wierności. Wierności własnej osobie i wierności składanym przez siebie obietnicom.

Najnowsza powieść Agaty Kołakowskiej zachwyca świetnymi portretami psychologicznymi głównych bohaterów. Autorka stworzyła wiarygodne, wielobarwne postacie, z którymi aż żal się rozstawać, kiedy lektura dobiegnie końca. To jedna z tych książek, o których potem długo myślimy, zastanawiając się "a co ja bym zrobiła na miejscu bohaterów?". "Niewypowiedziane słowa" wciągają już od pierwszej strony i nie pozwalają odetchnąć aż do samego końca. To doskonała uczta dla miłośników dobrej polskiej powieści obyczajowej, niekoniecznie tylko dla kobiet. Agata Kołakowska tworzy uniwersalne historie, w których każdy może znaleźć chociaż cień własnej osoby w głównych bohaterach. Na tym polega niesłabnąca popularność jej powieści.

Spędziłam dwa cudowne wieczory z lekturą "Niewypowiedzianych słów". Agata Kołakowska w wiarygodny sposób przedstawiła swoich bohaterów w momencie próby, zapewniając tym samym czytelnikowi doskonałą rozrywkę. Mocno zachęcam was do lektury, jestem przekonana, że nie poczujecie się zawiedzeni.

Dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!

Agata Kołakowska "Niewypowiedziane słowa"
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2016
data premiery: 04.02.2016
liczba stron: 408

3 komentarze:

 1. Może nie jest to to co czytam na co dzień, ale chętnie bym przeczytała. Ciekawa recenzja historia zapowiada się naprawdę imponująco pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie po nią sięgnę :) Czytałam już "Płótno" i "Siódmy rok". Bardzo mi się podobały :) Pozdrawiam :)

  http://fascynacja-ksiazka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka pojawi się u mnie na półce. Od jakiegoś czasu mam przygotowaną listę powieści z zapowiedzi na luty tzn. książki, które muszę mieć i ta jest wśród nich.

  OdpowiedzUsuń