środa, 16 grudnia 2015

Anna Karpińska "Rozważna czy romantyczna?" | Recenzja"Rozważna czy romantyczna?" to lekka i przyjemna opowieść dla miłośniczek kobiecych powieści obyczajowych. W poszukiwaniu szczęścia oraz miłości przenosi nas z jesiennego Trójmiasta do malowniczej Chorwacji. Czy przepiękne plenery Dubrownika wystarczą, aby książka powtórzyła sukces bestsellerowej "Chorwackiej przystani" z 2012 roku?

Natalia jest mamą małego Krzysia i świeżo upieczoną rozwódką, która w końcu, mimo wielu przeciwieństw losu, zaczyna układać sobie życie. Nagle dociera do niej wiadomość o wypadku samochodowym. Wszystko wskazuje na to, że ofiarą mógł być ktoś jej szczególnie bliski, tylko... kto? Bruno, z którym dopiero zaczyna budować swoje szczęście czy Andrzej, ojciec jej synka? Czekają na jedną z najważniejszych decyzji w jej życiu, Natalia wspomina przeszłość - swój związek z Andrzejem, znajomość z Brunonem, okres ciąży, a także pierwsze miesiące macierzyństwa. Kobieta musi nie tylko odpowiedzieć sobie na pytanie "co dalej?", ale także zdecydować, jaka pragnie być: rozważna czy romantyczna?

Najnowsza powieść spod pióra Anny Karpińskiej wzbudziła moje ambiwalentne odczucia. Z jednej strony - przeczytałam ją błyskawicznie, to była lekka, łatwa, a przede wszystkim przyjemna lektura, jednak rzeczywistość przedstawiona w "Rozważnej czy romantycznej?" nieco mi trzeszczała, a pewne sytuacje zdawały się mocno naciągnięte. Nie mogę wybaczyć autorce jej liberalnego podejścia do spożywania alkoholu przez ciężarną kobietę. W czasach, kiedy dysponujemy wiedzą, że nawet najmniejsza ilość alkoholu może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, nie powinno się tworzyć postaci w stylu Natalii - wykształconej, inteligentnej kobiety wyznającej postawę "kieliszek wina jeszcze nikomu nie zaszkodził". To są bzdury, które bezskutecznie próbuje wyplewić się ze społeczeństwa przez szereg kampanii. Reaguje alergicznie na wszelkie postawy  w stylu "nie ma nic złego w piciu wina w ciąży", może dlatego tak uczepiłam się tego - z pozoru nieistotnego - szczegółu. Nie podoba mi się postawa Natalii ani szerzenie tego typu zachowań w literaturze rozrywkowej.

"Rozważna czy romantyczna?" będzie doskonałym rozwiązaniem dla kobiet, które w literaturze poszukują sprawdzonych rozwiązań. To nieskomplikowana powieść, która może nie zaskoczy, ale na pewno przyniesie oczekiwany relaks i zapomnienie o codziennych troskach. Konstrukcja powieści w zasadzie nie zaskakuje niczym nowym, a urzekająca jest przede wszystkim atmosfera stworzona przez Karpińską. Autorka ponownie zaprasza nas w podróż na Bałkany, do swojego ukochanego Dubrownika. Ciekawostka - Natalia, główna bohaterka "Rozważnej czy romantycznej?" będzie redagować... tekst "Chorwackiej przystani", jednej z poprzednich powieści Anny Karpińskiej. Sporo tu nawiązań do debiutanckiej, zdecydowanie najlepszej spośród jej dorobku powieści autorki.

"Rozważna czy romantyczna?" zapewniła mi miłe, nie zobowiązujące dwa wieczory i chociaż nie zostanie ze mną na dłużej, czas spędzony z powieścią uważam za udany. Może dlatego, że idealnie wpasowała się w mój nastrój, kiedy miałam ochotę na coś ultralekkiego?

Dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego!

Anna Karpińska "Rozważna czy romantyczna?"
Wydawnictwo Prószyński Media, 2015
liczba stron: 480
data premiery: 12.11.2015

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz