niedziela, 8 czerwca 2014

Nauka tolerancji dla dzieci. Ifi Ude "Zebra"Od czego najlepiej zacząć ze swoim dzieckiem dyskusję o tolerancji i odmienności? Od lektury jednej z propozycji Wydawnictwa Poławiacze Pereł - książki "Zebra" autorstwa Ifi Ude!

Poławiacze Pereł to nowy standard literatury dziecięcej. Ich książki odpowiadają potrzebom dzisiejszego świata, tak innego od czasów, gdy tworzył Andersen, Brzechwa czy Tuwim. Autorką "Zebry" jest Ifi Ude, która urodziła się w Nigerii. Tam spędziła pierwsze 3,5 roku życia, po czym przyjechała do Polski, kraju matki. Świadectwo swojej dwukulturowości dała pisząc debiut literacki. "Zebra" to pierwsza z książek z serii "1/2 + 1/2= " przeznaczonej dla dzieci i młodzieży. W cyklu będą ukazywać się publikacje napisane przez osoby będące w połowie Polakami.

Tytułowa zebra przyszła na świat pośród stada koni. Wraz z innymi źrebiętami wychowuje się w mazurskiej stadninie, jednak widzi (i czuje), że nie pasuje do tego miejsca. Mimo ogromnego wsparcia rodziców, klaczy i ogiera, zebra jest osamotniona. Konie nie chcą zebry w swoich zabawach, uważają, że za bardzo od nich odstaje. W końcu małej zebrze dzięki swojej odwadze udaje się zaskarbić sympatię kolegów i koleżanek. 

"Zebra" to niosąca wielkie przesłanie mała książka dla dzieci. Pozwala najmłodszym zrozumieć, iż każdy z nas jest inny i nasz urok tkwi właśnie w tej różnorodności. Publikacja uczy tolerancji i oswaja z pojęciem odmienności. Na przykładzie małej zebry dzieciaki dowiadują się, co czuje dziecko odrzucone przez grupę. Książka jest doskonałą nauką empatii, za jej sprawą nasze latorośle mogą wczuć się w sytuację innych. Przesłanie "Zebry" to również szacunek dla odmiennego wyglądu, a dyskusję z dzieckiem można pociągnąć w stronę wyznania (lub też jego braku), narodu, kultury itd.  

W obecnym świecie osoba odmiennej rasy praktycznie nie wzbudza już zainteresowania. Wielokulturowość jest domeną dzisiejszych czasów, jednak nie zapominajmy, iż to, co dla nas jest normą, niekoniecznie jest codziennością dla naszych dzieci, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. "Zebra" doskonale przygotowuje dzieciaki na pierwsze spotkanie z inną kulturą, kiedy już do takiej styczności dojdzie. Pokazuje, iż w otoczeniu zamieszkałym przez białe i czarne konie, może zdarzyć się biało-czarna zebra i jej odmienność nie powinna być powodem do strachu przed zabawą ze zwierzakiem, który jest w mniejszości. Historia jest doskonałym wstępem do rozmowy z dzieckiem na temat tolerancji.

Na uznanie zasługuje szata graficzna. Ilustracje w wykonaniu Nežki Šatkov to piękne uzupełnienie ciekawej treści. Osobie odpowiedzialnej za rysunki udało się oddać uczucia towarzyszące lekturze. Wystarczy, że dziecko spojrzy na daną ilustrację i bezbłędnie potrafi określić, czy zebra jest smutna, a może wesoła? "Zebra" to mądra, potrzebna książka w przepięknym wydaniu. Wydawca poleca książkę dzieciom w wieku 4-8 lat, ale zarówno młodsze, jak i starsze dzieciaki odnajdą się w tej publikacji.

"Zebra" to nasz pierwszy kontakt z Wydawnictwem Poławiacze Pereł i jestem pewna, iż nie ostatni. Rodzicom polecam zwrócić uwagę na tę oficynę na polskim rynku wydawniczym. Jeśli szukacie dla swoich pociech wyjątkowej, przemyślanej literatury dziecięcej, Poławiacze Pereł to doskonały adres.


Dziękuję Wydawnictwu Poławiacze Pereł za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!

Ifi Ude "Zebra"
Wydawnictwo Poławiacze Pereł, 2013
ilość stron: 24
ilustracje: Nežka Šatkov

1 komentarz: