piątek, 13 czerwca 2014

Piotr Wawrzeniuk "Kosmonautka", czyli coś dla najmłodszychKochane mamy! Jeśli miałyście jeszcze jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii, ta książka rozwieje je do końca - jesteśmy bohaterkami!

"Kosmonautka" to dwanaście zabawnych tekstów, których bohaterkami są mamy. Mamy bohaterki, a jak! Jedna jest prezydentką, druga architektką, trzecia generałką, a czwarta kosmonautką. Wszystkie kobiety łączą jedna, a właściwie dwie cechy. Są mamami. Na dodatek prawdziwymi bohaterkami. Dają przykład swoim dzieciom i umożliwiają im wiarę w marzenia. W to, że kiedyś się spełnią.

"Kosmonautka" to doskonała okazja, aby oddać się marzeniom. Lektura idealna zarówno dla tych, którzy mają lat 4, jak i 84. Bo któż nie lubi marzyć? Bohaterki "Kosmonautki" pokazują, iż wszystko jest w życiu możliwe, a mieć fantazje.. to bardzo fajna sprawa. To doskonała lekcja dla najmłodszych, aby te w przyszłości nie obawiały się sięgać wysoko, aby realizować swoje pragnienia. Lektura już dzisiaj przygotowuje dzieciaki na to, że wszystko jest w zasięgu ich ręki, jeśli tylko będą dążyć do spełniania marzeń.

"Kosmonautka" to nie tylko nauka o dążeniu do samorealizacji, ale i.. Odważny głos, który pomaga dzieciom raz na zawsze pożegnać się z typowym podziałem na "męskie" i "damskie" zajęcia. Wydawnictwo Poławiacze Pereł po raz kolejny przekonuje mnie, że idzie z duchem czasu i wydaje literaturę dziecięcą realizującą wymagania dzisiejszego świata. W książce spotkamy panią mistrzynią Formuły 1 zamiast mistrza, pilotkę zamiast pilota czy pastorkę zamiast pastora. 

Książka obfituje w liczne związku frazeologiczne, co daje możliwość poszerzenia zasobu słownictwa dziecka. Rodzice powinni pomóc najmłodszym w zrozumieniu tekstu w co trudniejszych momentach, jednak większość wierszyków pozostaje czytelna nawet dla dzieci 3-letnich. Na uwagę zasługuje również wydanie i czcionka stylizowana na pismo ręczne. Grzechem byłoby nie wspomnieć o ilustracjach, które dopełniają całość. Punkt za piękną kreskę!

"Kosmonautka" to idealna pozycja dla rodziców, którzy dla swoich dzieci szukają nieco ambitniejszej i nietuzinkowej literatury. Pozwólmy ponieść się marzeniom, bo przecież te nie są zarezerwowane tylko dla najmłodszych. My również mamy prawo marzyć, a może tak jak bohaterki książki zostaniemy kosmonautkami czy mistrzyniami?

Dziękuję Wydawnictwu Poławiacze Pereł za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!


Piotr Wawrzeniuk "Kosmonautka"
Wydawnictwo Poławiacze Pereł, 2014
ilość stron: 30
ilustracje: Dorota Wojciechowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz