środa, 31 grudnia 2014

Podsumowanie | Najlepsze książki 2014 roku: Polska

Wybór 10 najlepszych polskich książek 2014 roku sprawił mi o wiele więcej trudności, niż wybranie top 10 powieści zagranicznych.
Moja wstępna lista zawierała 18 tytułów i żaden z nich nie zasługiwał na to, aby zostać pominiętym. W końcu jednak trzeba było podjąć ostateczną decyzję.
Oto podsumowanie polskiego rynku wydawniczego w 2014 roku.Czy wiecie, jak najczęściej w ostatnich miesiącach odpowiadałam na pytanie "jaką książkę mi polecasz"? "List z powstania Anny Klejzerowicz, oczywiście!". Absolutnie wyjątkowa i cudowna powieść, która zapadnie w mojej pamięci nie tylko na długie miesiące, ale i na lata. Czytałam ją zaraz po premierze, w styczniu 2014 roku, i dzisiaj, prawie rok później, "List z powstania" wciąż we mnie żyje, doskonale pamiętam fabułę, ciągle analizuję historię. 
Anna Klejzerowicz stworzyła niepowtarzalną nić pomiędzy powstaniem warszawskim, przez czasy komunistyczne, aż po dzieje najnowsze. Perełka!Katarzyna Puzyńska z całą pewnością zasłużyła na miano debiutu roku. Napisała rewelacyjną powieść kryminalną "Motylek", podniosła poprzeczkę niezwykle wysoko, po to by... po chwili ją bez problemu przeskoczyć. Jej kolejna książka, "Więcej czerwieni" śmiało może konkurować z "Motylkiem", jednak zdecydowałam się umieścić w rankingu pierwszą powieść Katarzyny Puzyńskiej z uwagi właśnie na wagę tego debiutu. 
Rzadko spotykamy tak logiczną i dopracowaną w każdym szczególe powieść kryminalną, a jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż autorka jest debiutantką.. Strach pomyśleć co będzie dalej!
Całość recenzji: Katarzyna Puzyńska "Motylek""Idealne życie" Katarzyny Kołczewskiej zachwyca starannymi portretami psychologicznymi bohaterów. To świetna powieść obyczajowa z intrygującym, niesamowicie obiecującym wątkiem kryminalnym.
Ile wiemy o życiu naszych najbliższych? Katarzyna Kołczewska skłania czytelnika, by poświęcić drugiemu człowiekowi więcej czasu, zainteresowania, zanim będzie za późno. Uniwersalna w swoim wydźwięku, dokładnie opracowana opowieść o poszukiwaniu prawdy i dojrzewaniu do niej. Bardzo, bardzo ważna książka.Powieść perfekcyjna w każdym calu. Katarzyna Bonda zastosowała wiele nowatorskich technik w polskim kryminale. Nie tylko jako pierwsza pisarka wykreowała postać policyjnego profilera, ale również opisała innowacyjny sposób badania zapachu, poświęcając tym samym uwagę dziedzinie zwanej osmologią, której dokonania do dziś pozostają dyskusyjne.
"Pochłaniacz" jest powieścią monumentalną, która od miesięcy utrzymuje się w rankingach najlepiej sprzedających się książek w Polsce. Zdecydowanie potwierdza to, iż królową polskiego kryminału jest Katarzyna Bonda.
Całość recenzji: Katarzyna Bonda "Pochłaniacz"Rola Anny Herbich polegała tylko na tym, aby spisać niezwykłe historie napisane przez samo życie. Tylko? Aż! Autorka starannie wyselekcjonowała, opracowała i oszlifowała przepiękne opowieści usłyszane od uczestniczek Powstania Warszawskiego.
Ta wyjątkowa publikacja, wydana z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zasługuje na miejsce w domowej biblioteczce każdego Polaka. Walory płynące z lektury są nazbyt oczywiste i nie będę się nad nimi rozwodzić. Jedno jest pewne - to książka, którą trzeba przeczytać."Miasto z lodu" to powieść, której brakowało na polskim rynku wydawniczym. Jako naród mamy nieco dziwną mentalność, najłatwiej przychodzi nam ocenianie ludzi, opierając się tylko na szczątkowej wiedzy o innych. 
Małgorzata Warda napisała wyjątkową książkę, ani przez chwilę nie krystalizując jednej z głównych bohaterek, za sprawą której nastoletnia dziewczyna znalazła się w szpitalu w stanie krytycznym. Autorka nie zaprzecza faktom, daje nam jednak pełen obraz, skrupulatnie opisując przeszłość oraz teraźniejszość kobiet. Zmusza nas do refleksji. Czy mamy prawo oceniać drugiego człowieka?
Świetna powieść obyczajowa.
Całość recenzji: Małgorzata Warda "Miasto z lodu"


Pierwszy tom sagi o rodzinie Winnych. 
Ałbena Grabowska to doskonała autorka, a "Stulecie Winnych" jest kamieniem milowym w jej karierze pisarskiej. Pisarka wspaniale połączyła elementy historii XX wieku z opowieścią o rodzinie Winnych. Przedstawione sytuacje znajdują swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, Grabowska zadbała o silne poczucie rzeczywistości.
Nie znam osoby, która by przeczytała tę książkę i nie podzielała mojego
zachwytu. Ałbena Grabowska jest w najlepszej formie. 27.01.2015 ukaże się drugi tom sagi.Cudowna polska powieść obyczajowa. Monika A. Oleksa to niepozbawiona wrażliwości, wyjątkowa kobieta i taka jest właśnie jej najnowsza książka - "Samotność ma twoje imię". Autorka unika utartych schematów, nie popada w banał, szczerze pisze o najróżniejszych wariantach samotności. Jej proza jest niezwykle naturalna, niewymuszona - to się rzadko zdarza.
Książkę przeczytałam jednym tchem, wprost nie mogłam się od niej oderwać. Przepiękna opowieść o ludzkich potrzebach.


Mistrzowskie połączenie gatunków: obyczaju, kryminału i thrilleru. Najnowsza książka Anny Fryczkowskiej oswaja żałobę i stratę. Autorka szczerze pisze o miłości, zdradzie i zemście. Obnaża ludzkie słabości, szkicuje intrygujące charaktery. A wszystko to w emocjonującej otoczce powieści kryminalnej.
Anna Fryczkowska sama przyznaje, iż "Kurort Amnezja" jest jej najlepszą książką i nie ma w tym ani grama bezpodstawnych przechwałek.
Całość recenzji: Anna Fryczkowska "Kurort Amnezja"


W zestawieniu nie mogło zabraknąć najnowszej powieści Magdaleny Parys, "Magik". To książka, która wyznacza nowe standardy polskiej literatury. Niepokojąco prawdopodobna, wysoce realistyczna, aż nie chce się wierzyć, że Magdalena Parys to wszystko zmyśliła.
"Magik" to potężna literatura pod każdym względem: objętością, formą i treścią. Genialna książka, w której polityka romansuje z historią, miłością i obłędem.
Całość recenzji: Magdalena Parys "Magik"

2 komentarze:

  1. Ciekawe podsumowanie, część książek już przeczytana, inne czekają, dziękuj ę za to zestawienie

    OdpowiedzUsuń
  2. Pani Magdo, bardzo miła niespodzianka na początek Nowego Roku:D Dziękuję i zapewniam, że dołożę wszelkich starań, aby kolejną powieścią nie zawieść moich Czytelników.
    Życzę Pani, aby ten Nowy Rok przyniósł tylko dobre zmiany i aby w Pani życiu nie zabrakło dni wypełnionych spokojem, radością i dziecięcym śmiechem.
    Pozdrawiam bardzo serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń