poniedziałek, 1 lutego 2016

Gabriela Gargaś "Tylko ty" | Recenzja przedpremierowaCzy w życiu kocha się tylko raz? Na to pytanie odpowiedź próbowało znaleźć już wielu, a jednak wciąż odczuwamy wewnętrzną potrzebę mówienia, pisania czy w końcu czytania o miłości. Niesłabnąca popularność powieści Gabrieli Gargaś jest tego najlepszym dowodem. Do księgarni właśnie trafia najnowsza książka autorki, "Tylko ty". Czego możecie spodziewać się po lekturze?

Paulina jest samotną matką dorastającej córki. Jej macierzyństwo jest owocem szalonej, wielkiej miłości, jaką kobieta przeżyła w młodości. Jako młoda dziewczyna została zmuszona do podjęcia najważniejszej decyzji, która zmieniła życie nie tylko samej Pauliny, ale również jej ukochanego Radka i córki Bianki. Dziś być może podjęłaby inną decyzję. Bianka wciąż dopytuje matkę o nieobecnego ojca. Przeszłość upomina się w najmniej oczekiwany sposób - Paulina przypadkiem spotyka Radka, ojca swojej córki. Ojca, którego przecież miało nie być...

Ewa jest najlepszą przyjaciółką Pauliny. Wraz z mężem Michałem wychowuje dwoje adoptowanych synów. Obserwując dzieci, wspomina drogę, jaką pokonała, aby móc zostać matką. Tymczasem nad małżeństwem Ewy i Michała zbierają się czarne chmury, para przechodzi kryzys. Ewa chce, aby mąż więcej czasu spędzał z rodziną, tymczasem Michał jest wiecznym nieobecnym we własnym domu. Czy uda im się dojść do porozumienia? Czy uratują szczęście, które budowali z mozołem?

"Tylko ty" to piękna, chwytająca za serce opowieść o najróżniejszych wariantach miłości. Miłości do dziecka, miłości rodzica adoptowanego, miłości dojrzałej, a także tej pierwszej, najbardziej szalonej... Gabriela Gargaś stworzyła zapierającą dech w piersiach historię dwóch kobiet i wszystkich odcieni ich miłości. Kapitalna, nieco liryczna atmosfera powieści stanowi jedną z jej największych zalet. Autorka dodaje swoim czytelniczkom otuchy, podpowiada, jak wybrnąć z życiowych perturbacji, nie niszcząc tym samym szczęścia innych ludzi. Gabriela Gargaś uczy empatii, wrażliwości na drugiego człowieka. "Tylko ty" to wyjątkowa powieść, obfitująca w uniwersalne prawdy życiowe. Jestem przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie, odnajdzie w życiu głównych bohaterek cząstkę siebie i wyciśnie z ich sytuacji najbardziej soczyste kąski dla własnego użytku. Jest moc! Gabriela Gargaś poruszyła szereg ważnych dylematów społecznych takich jak rodzicielstwo adopcyjne, potrzeba poznania swoich korzeni czy wierność małżeństwa.

W stronę autorki kieruję same pochwały, czego, niestety, nie mogę powiedzieć o redakcji. Jest fatalna. Nie, nie jest fatalna. Jest FATALNA. Masa błędów interpunkcyjnych, a do tego niezredagowane zdania w stylu "Znów straciła swoje dziecko i dołączyła do grona kobiet, które straciły swoje maleństwa". W jednej scenie (nawet nie mówię o rozdziale) zdarzają się sytuacje, kiedy bohaterka rozmawia z mężczyzną przez telefon, narracja prowadzona jest w pierwszej  ("powiedziałam", "nie chciałam"), a po chwili w trzeciej osobie ("zamilkli", "skończyli"). Wydawnictwo Filia wydaje książki z pierwszych miejsc list bestsellerów, szkoda, że redakcję powierza firmom zewnętrznym, które do swojego zadania podchodzą kompletnie nieprofesjonalnie. Powieści, które redaguje na przykład Liliana Fabisińska ("Awaria małżeńska", "Siedem życzeń") są świetnie zredagowane, natomiast te zlecone firmom typu Editio czy Seiton.... niestety, ale redakcja jest porażką. A szkoda, bo niesmak po świetnej przecież powieści pozostaje.

Książkę, oczywiście, polecam, bo nie jest winą autorki, że jej powieść została tak fatalnie zredagowana. Gabriela Gargaś napisała wspaniałą, przepiękną i dojrzałą opowieść o różnych barwach miłości. Z pewnością przypadnie do gustu czytelniczkom romantycznych powieści obyczajowych. Ja spędziłam bardzo miły wieczór.

Dziękuję Wydawnictwu Filia za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!

Gabriela Gargaś "Tylko ty"
Wydawnictwo Filia, 2016
liczba stron: 376
data premiery: 03.02.2016

4 komentarze:

 1. Czytałam jedną książkę tej autorki i nie przypadła mi do gustu. Z tej też zrezygnuje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Prawdę powiedziawszy nie czytałam jeszcze żadnej książki tej autorki, ale z chęcią bym sięgnęła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka, której nie może u mnie zabraknąć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie są wspaniałe. Kolejne kupuję w ciemno. Gorąco polecam

  OdpowiedzUsuń