sobota, 9 sierpnia 2014

Iza Skabek z serii "Gaba gada": "Gaba i Grzebień"Nam, dorosłym, trudno wczuć się w skórę dziecka. Z jednej strony odczuwamy jego emocje, pokazujemy świat, z drugiej jednak - świat dziecka wciąż pozostaje nieprawdopodobny dla umysłu dorosłej osoby. Potrzeba niemałej wyobraźni, aby podczas zabawy sprostać wymaganiom najmłodszych i ze zwykłego, z pozoru mającego jedno zastosowanie przedmiotu uczynić bohatera fascynującej gry. Dlaczego o tym piszę? Gdyż do takich refleksji skłoniła mnie książka Izy Skabek z serii "Gaba gada", "Gaba i Grzebień". Jest to publikacja dla dzieci, z naciskiem na "dla dzieci". Tym większe uznanie dla autorki, która potrafiła sobie wyobrazić historię, w której zwykły grzebień jest niezwykłym Rekinem-Grzebieniem.

Gaba to niesforna, aczkolwiek przesympatyczna bohaterka serii "Gaba gada". Jak słusznie wskazuje tytuł cyklu, Gaba to dziecko, które bardzo dużo mówi. I wciąż jej się coś przydarza! Wokół dziewczynki zawsze dużo się dzieje.. Tym razem Gaba buntuje się przeciwko czesaniu. Bo Gaba strrrasznie nie lubi czesania! Niestety, mus to mus i nawet kiedy tajemniczym zbiegiem okoliczności w domu ginie szczotka, mama znajduje czerwony grzebień. Dziewczyna zaczyna się czesać, gdy nagle.. Grzebień mocno gryzie ją w głowę! Szybko okazuje się, iż nie jest to taki zwykły grzebień, tylko Rekin-Grzebień, który czyha na różową Rybkę Marysię. Wystarczy pozwolić wpłynąć Rekinowi-Grzebieniowi do wanny, aby ten zaczaił się na biedną rybkę.. 

Przyznam szczerze, że mnie opowieść nie przekonała, ale, ale.. Moje dziecko zaśmiewało się w głos! Stąd mój wniosek, iż "Gaba i Grzebień" to publikacja dla dzieci, z naciskiem na "dla dzieci". Podziwiam Izę Skabek za umiejętność stworzenia tak nieprawdopodobnej, aczkolwiek atrakcyjnej z punktu widzenia historii dla najmłodszych. Aby pisać książeczki takie, jak "Gaba i Grzebień", zdecydowanie trzeba wykazać się wyobraźnią i zrozumieniem dziecięcego świata. Ten egzamin Iza Skabek zdała śpiewająco. "Gaba i Grzebień" to zabawna, odprężająca historyjka. Książka nie posiada zbyt wielu walorów edukacyjnych, leczy czy w dzisiejszych czasach wszystko, co tworzone dla dzieci, musi być "edukacyjne"? Pozwólmy dzieciom być tylko dziećmi! Tę potrzebę zrozumiała Iza Skabek. Jak powszechnie wiadomo, potrzeba jest matką wynalazku, dlatego dzisiaj możemy czytać naszym pociechom "Gabę i Grzebień".

Na co zwróciłam przede wszystkim uwagę? Na przepiękne ilustracje. Takiej kreski nie widziałam od czasów mojego dzieciństwa. Tytułowa Gaba jest uroczą dziewczynką i ilustratorce doskonale udało się oddać to, co o jej charakterze chciała przekazać autorka. 

Wprawdzie nie mam córki, lecz z tego, co się orientuje, wiele dziewczynek z lękiem podchodzi do czynności czesania. Iza Skabek przekonuje, iż podczas tego zabiegu można przeżyć doprawdy fascynującą zabawę! "Gaba i Grzebień" to lekka lektura dla przedszkolaków oraz dla dzieci, które zaczynają już czytać samodzielnie. Duża, wyraźna czcionka może być w tym zdecydowanie pomocna.

Dziękuję pani Izie Skabek za udostępnienie recenzenckiego egzemplarza książki!

Iza Skabek "Gaba i Grzebień"
Wydawnictwo Spotart, 2014
ilustracje: Dorota Prończuk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz