sobota, 16 sierpnia 2014

Paula Daly "Gdy przejdziesz przez próg" [Recenzja]Nikomu nie można ufać. Nawet ludziom, których znamy pół życia - do tego wniosku dochodzi Natty, bohaterka najnowszej powieści w serii "Kobieca strona thillera". Przyznam, iż straciłam już nadzieję na to, iż w tym cyklu ukaże się naprawdę DOBRA, trzymająca w napięciu publikacja. "Gdy przejdziesz przez próg" to zdecydowanie najlepsza książka w serii, zasiadając jednak do jej lektury, należy pamiętać, że ta "Kobieca strona thillera" nie zaspokoi głodu klasycznego thillera. To lekka, aczkolwiek i wciągająca oraz dawkująca napięcie powieść.

Natty i Sean to typowa brytyjska rodzina. Prowadzą z pozoru szczęśliwe i spokojne życie, jednak skrywają więcej tajemnic niż przeciętna familia. Małżeństwo Wainwrightów mija się nawzajem od dłuższego czasu, a Natty jest zbyt zajęta prowadzeniem perfekcyjnego życia, aby dostrzegać potrzeby męża. Kiedy ich młodsza córka podczas szkolnej wycieczki trafia do szpitala, kobieta zostawia Seana ze swoją najlepszą przyjaciółką i jedzie opiekować się Felicity. Niestety, po powrocie do domu odkrywa, że Eve zajęła jej miejsce przy boku Seana. Zdumiona spostrzega, że wystarczyło dziesięć dni, podczas których opiekowała się chorą córką, by jej mąż pokochał inną kobietę. Natty nie umie poradzić sobie z nową sytuacją, a Eve coraz lepiej czuje się w domu Wainwrightów. Tymczasem Natty otrzymuje tajemniczą wiadomość, której autor sugeruje, iż nie jest to pierwszy raz, kiedy Eve rozbiła małżeństwo. Zdumiona Natty przekonuje się, iż wszystko, co wie na temat Eve, to kłamstwo. Kim tak naprawdę jest ta kobieta i co robi w domu Natty?

Paula Daly w imponujący sposób buduje napięcie, dzięki czemu "Gdy przejdziesz przez próg" okazuje się lekturą niezwykle wciągającą. Kiedy zaczniecie czytać, obiecuję wam, już po was! Każdy z rozdziałów kończy się w kulminacyjnym momencie, zagadki mnożą się, a przeszłość okazuje się o wiele bardziej mroczna, niż Natty mogłaby w ogóle przypuszczać. Dużym atutem jest główna bohaterka - szybko przekonujemy się, iż również ona nie jest krystalicznie czysta i skrywa tajemnicę. Jaką? Chcemy się tego dowiedzieć jak najszybciej! Przedstawione sytuacje nie są czarno-białe, a bohaterowie jednoznacznie dobrzy albo źli. To ludzie z krwi i kości, a cała historia jest wysoce prawdopodobna. 

"Gdy przejdziesz przez próg" obnaża tajemnice małżeństwa. Rozbiera związek na czynniki pierwsze. Wina nigdy nie leży po jednej stronie. Bardzo podobało mi się przedstawienie Natty i Seana jako pary. Wainwrightowie wpadli w błędne koło, w jakim uczestniczy dziś tysiące małżeństw. Natty zajęta byciem perfekcyjną matką, perfekcyjną panią domu i właścicielką hotelu, przestała dostrzegać potrzeby swojego męża. Książka pokazuje to, co w życiu ważne. Takie kobiety, jak Eve, które wykorzystują zaniedbanie męża przez żonę, istnieją naprawdę. "Gdy przejdziesz przez próg" to również swego rodzaju przestroga, by nie stracić z oczu tego, co najistotniejsze.

Już kilkakrotnie zarzucałam serii "Kobieca strona thillera", iż te książki koło thillera nawet nie stały, ale, no cóż, ma to również swój urok. W cyklu ukazują się powieści poruszające tematy ważne, potrzebne, a przy okazji otrzymujemy wątki kryminalne i sensacyjne. "Gdy przejdziesz przez próg" to zdecydowanie najlepsza z dotychczas wydanych w serii publikacji.

Jeśli liczycie na naprawdę mocne wrażenia, to nie jest książka dla was. Polecam ją dla kobiet, które pragną relaksu z dreszczykiem emocji w tle. "Gdy przejdziesz przez próg" przeczytałam od deski do deski w jeden dzień. To jedna z tych powieści, których nie możesz odłożyć, dopóki nie skończysz.


Dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!


Paula Daly, "Gdy przejdziesz przez próg"
Wydawnictwo Prószyński Media, 2014
ilość stron: 456
data premiery: 07.08.2014

2 komentarze:

  1. Na pewno przeczytam,

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawa literatura akcji. Lubię takie szybkie czytadła :)

    OdpowiedzUsuń