wtorek, 7 października 2014

Jo Baker "Dworek Longbourn" [Recenzja]
Czwarta Strona to nowa marka na polskim rynku wydawniczym. Dziś przyjrzymy się pierwszej powieści wydanej przez oficynę, a mowa oczywiście o "Dworku Longbourn" autorstwa Jo Baker. Powiadają, iż nie należy oceniać książki po okładce, muszę jednak zwrócić na wstępie uwagę na to, co przyciąga wzrok na księgarnianych półkach - szatę graficzną. Okładka zapiera dech w piersi, a cudne wydanie zwróciło moją uwagę od razu po otwarciu paczki. Punkt dla Czwartej Strony. Czego możemy spodziewać się więc po lekturze przepięknie wydanego remake'u "Dumy i uprzedzenia"?

Autorka, jak sama przyznaje, "Dumę i uprzedzenie" Jane Austen uwielbia od zawsze. Postanowiła więc zaprosić czytelników na spotkanie ze starą, poczciwą panią Bennet, cichym i zamkniętym w sobie panem Bennetem, a także ich przepięknymi córkami oraz zainteresowanymi ich osobami kawalerami. Sara, romantyczna pokojówka, jest obserwatorem wydarzeń w Longbourn. Pomaga pannom przygotować się na słynny bal, który na zawsze zmienił życie Jane i Elizabeth. Jednak życie Sary jest nie mniej interesujące niż miłosne uniesienia dziewcząt. W dworku państwa Bennet pojawia się James, tajemniczy służący, a wraz z jego przybyciem, zmienia się życie pokojówki. Jednocześnie uwagę dziewczyny zaprząta przystojny, ciemnoskóry lokaj pana Bingleya. W którą stronę poszybują uczucia dziewczyny? Jaki mroczny sekret skrywa James? 

Och, cóż to było za cudowne spotkanie! Postaci znane z kart "Dumy i uprzedzenia" brzmią niczym starzy, dobrzy znajomi. Panią Bennet wciąż frasuje pojawienie się "młodego, niezamężnego dżentelmena z dużym majątkiem", pan Bennet nadal jest ponad tym, co dzieje się w jego domu, Jane stale wzdycha do pana Bingleya, a Lizzy pozostaje niewzruszona wobec zalotów pana Collinsa. Wspaniale było zetknąć się ponownie z ulubionymi bohaterami, doświadczając świeżości, jaką w historię tknęła Jo Baker. "Dworek Longbourn" to niezależna, wspaniała i wielowarstwowa powieść. Mimo iż mamy do czynienia z remake'iem, autorce udało się stworzyć dzieło samodzielne, dla którego "Duma i uprzedzenie" bez wątpienia stanowiła inspirację, ale proporcje zostały zachowane w smacznych ilościach. Czytelnik ma podwójną frajdę. Z jednej strony skupiamy się na całkiem nowej historii, jesteśmy zaintrygowani, jak potoczą się losy Sary i Jamesa, to dla nas coś innego. Z drugiej jednak - poruszamy się po znajomym gruncie, a nasza ciekawość wzrasta, ponieważ chcemy dowiedzieć się, jak słynne już na całym świecie losy miłości Elizabeth i pana Darcy'ego postrzegała służba Bennetów. Wspaniały pomysł, umiejętnie opisana historia - czego chcieć więcej?

Bardzo przypadł mi do gustu warsztat pisarski Jo Baker. Autorka przepięknie osadziła swoją historię w realiach XIX-wiecznej Anglii, znaną jej wszak tylko z literatury i historii. Baker opisuje wszystko, jakoby żyła w tamtych czasach. Dostrzegalny jest olbrzymi wpływ twórczości Jane Austen, jednak to przede wszystkim Jo Baker. Odrębna historia, odrębna autorka. Czytelnik odczuwa niebywałą radość, jaka towarzyszyła pisarce podczas zamieszkania w świecie bohaterów "Dumy i uprzedzenia". Baker poszerzyła spostrzeżenia Jane Austen, skupiając się przede wszystkim na sytuacji służby w XIX wieku. Historia została również wzbogacona o wspomnienia wojenne z Hiszpanii i Portugalii, kiedy Europę podbijał Bonaparte. Baker wykazała się doskonałym przygotowaniem merytorycznym, opisując zwyczaje i życie codzienne Anglików w XIX wieku.

Okazuje się więc, że zachwycająca szata graficzna to nie jedyne, czym imponuje pierwsza wydana pod skrzydłami Wydawnictwa Czwarta Strona powieść. "Dworek Longbourn" zabierze nas w urzekający, jednocześnie znany i nieznany, świat. To doskonała pozycja dla wszystkich romantyczek i wielbicielek twórczości Jane Austen, gdyż historia Jo Baker wcale nie ustępuje od tej opowiedzianej 200 lat temu. 

Dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!

Jo Baker, "Dworek Longbourn"
Wydawnictwo Czwarta Strona, 2014
data premiery: 24.09.2014
ilość stron: 392

3 komentarze:

 1. Mój absolutny MUST HAVE! Okładka jest cudowna. Uwielbiam "Dumę i uprzedzenie", uwielbiam "Downton Abbey", na pewno spodoba mi się ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka interesuje mnie od pewnego czasu, odkąd zaczęłam czytać recenzje blogerów i mam zamiar ją kiedyś przeczytać. Oby szybciej, niż później.

  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka jest fenomenalna! Chętnie sięgnę po tę książkę, interesuje mnie tematyka, ale też ciekawi nowe wydawnictwo :)

  OdpowiedzUsuń