poniedziałek, 16 listopada 2015

Joanna Jax "Długa droga do domu" | RecenzjaJoanna Jax w swojej powieści "Długa droga do domu" ukazuje losy głównej bohaterki na tle najważniejszych wydarzeń XX wieku i... potrafi zaskoczyć. Nam, Polakom XX wiek kojarzy się z II wojną światową, zimną wojną pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim i narodzinami demokracji. W polskiej literaturze opisywane są przede wszystkim wydarzenia związane z historią Europy, tymczasem Joanna Jax wymyka się schematom i uwagę poświęca głównie rewolucji kubańskiej. W tle burzliwych losów rozgrywa się osobisty dramat kobiety, której dziecko zniknęło bez śladu.

Antonina Tańska wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych jako jedenastoletnia dziewczynka. Rodzice dziewczynki, jak wielu im współczesnych, uwierzyli w amerykański sen o lepszym świecie. Niestety, życie w Nowym Jorku wcale nie okazało się dla Tańskich łatwiejsze niż w Polsce. Wkrótce po przybyciu do Ameryki zmuszeni byli zwrócić się o pomoc do krewnego, z którym przez długi czas nie utrzymywali kontaktu. W Teksasie po kilku latach wybucha skandal. Antonina zakochała się w narzeczonym siostry i jest z nim w ciąży. Młodzi zostają zmuszeni do wyjazdu. Osiedlają się na Kubie, gdzie jednak nie dane jest im zaznać szczęścia. Mąż zdradza Antoninę, prowadzi podejrzane interesy i oszukuje w kwestiach finansowych. Tymczasem sytuacja na Kubie jest coraz bardziej niebezpieczna. Rebelianci są o krok od rozpoczęcia rewolucji. Antonina i Emmanuel postanawiają opuścić wyspę. Nagle mąż i synek Tosi znikają bez śladu. Kobieta postanawia zostać na Kubie, aby odnaleźć dziecko. Niespodziewanie dla samej siebie staje się jedną z głównych bohaterek kubańskiej rewolucji.

"Długa droga do domu" to opowieść o fascynujących losach kobiety, która została wciągnięta w sam środek wiru kluczowych wydarzeń w dziejach świata. Powieść została napisana z wielkim rozmachem, stanowi niebanalną i arcyciekawą przygodę literacką. Wraz z bohaterką zataczamy koło. Startujemy w 1938 roku w podwarszawskim Teresinie, aby przejechać pół świata w poszukiwaniu własnej tożsamości. W życiu każdego dnia mają miejsce wydarzenia, które nas definiują, bezpośrednio wpływają na wybór obranej przez człowieka drogi. W przypadku Antoniny Tańskiej takim impulsem było nagłe zniknięcie ukochanego synka. Co stało się z chłopcem? Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskakują na to, iż dziecko zostało zamordowane wraz z ojcem. Serce matki jednak nie przestaje wierzyć, nie ustaje w poszukiwaniach. "Długa droga do domu" to przepiękna, wyjątkowa powieść o sile matczynej miłości.

Lektura zaciekawiła mnie na tyle, że starałam się nie zwracać uwagi na nieco zbyt przerysowane wątki sensacyjne, aby nie psuć sobie przyjemności obcowania z tą książką. Można by polemizować nad słusznością dokonywanych przez Tosię wyborów, można nie wierzyć w ten dziwaczny bieg wydarzeń, jedno jest pewne - "Długa droga do domu" nie pozostawi czytelnika obojętnym. Joanna Jax napisała powieść niezwykle szczegółową, można rzec - drobiazgową. Autorka płynnie przeprowadza nas przez kolejne kluczowe momenty w życiu Antoniny, wprowadza na scenę kolejnych bohaterów. "Długa droga do domu" nie opowiada jednej historii. Książka jest zapisem całego życia Toni, zbiorem jej przeżyć oraz doświadczeń. Fascynujące losy głównej bohaterki są gotowym materiałem na scenariusz filmowy.

Joanna Jax napisała wspaniałą, epicką wręcz i porywającą powieść o wyjątkowej kobiecie. Nie wszystkie dokonane przez nią wybory były dobre, autorce udało się stworzyć ciekawą, bo nie czarno-białą postać. Antonina Tańska mieni się wieloma odcieniami barw. Uwielbiam takich bohaterów! "Długa droga do domu" uświadamia nam, jak wielki wpływ ma poszczególna jednostka na losy świata. 

Dziękuję Wydawnictwu Videograf za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!

Joanna Jax "Długa droga do domu"
Wydawnictwo Videograf, 2015
liczba stron: 400
data premiery: 05.08.2015

3 komentarze:

  1. Nie słyszałam za wiele o tej książce, ale bardzo mnie zachęciłaś...

    OdpowiedzUsuń
  2. Coś wspaniałego, a jednocześnie smutnego..

    OdpowiedzUsuń
  3. Poleciła mi pani z bibioteki tworczosc paniJoanny Jax Narazie udalo sie zdobyc 2 Dluga droga i Syn zakonnicy No i super Jestem pod wrazeniem Czekam w kolejce na nastepne

    OdpowiedzUsuń