czwartek, 20 listopada 2014

Caroline Leavitt "Gdzie jesteś, Jimmy?" [Recenzja]
"Gdzie jesteś, Jimmy?" to najnowsza propozycja Wydawnictwa Świat Książki wydana w cyklu Leniwa Niedziela. Trzeba przyznać, iż tematyka i forma książki zostały idealnie dobrane do serii wydawniczej, w jakiej ukazała się powieść. Bo "Gdzie jesteś, Jimmy?" autorstwa Caroline Leavitt to doskonała rozrywka podczas leniwej, relaksującej (niekoniecznie) niedzieli.

Rok 1956. Ava Lark jest piękną, rozwiedzioną samotną matką, kobietą pracującą, a na dodatek Żydówką. Już samo to połączenie wystarczy, aby we współczesnych jej czasach otoczenie zerkało na nią podejrzliwym wzrokiem. Ava wychowuje nastoletniego syna Lewisa, który wciąż tęskni za ojcem i obwinia matkę o rozwód rodziców. Chłopiec przyjaźni się z Rose i Jimmy'm - mieszkającym w sąsiedztwie rodzeństwem, które także wychowuje się w niepełnej rodzinie. Pewnego dnia Jimmy znika. Mijają dni, tygodnie, miesiące, a sprawy zaginięcia nastolatka nie udaje się rozwiązać. Nikt nie wie, co stało się z Jimmy'm. Rose i Lewis składają sobie przysięgę, że nigdy nie przestaną szukać Jimmy'ego. Po latach, już jako dorośli ludzie, spotykają się ponownie. Czy dotrzymali obietnicy? Czy odkrycie prawdy jest jeszcze możliwe? A może lepiej, by pewne tajemnice nigdy nie ujrzały światła dziennego?

Caroline Leavitt snuje swoją opowieść w szalenie interesujących czasach. Lata 50. to okres wielkich kontrastów, nowej generacji rodzącej się w cieniu zimnej wojny. Autorce udało się na kartach powieści oddać niepowtarzalny klimat tamtych czasów, tworząc liczne aluzje i nawiązania kulturowe. Na tym tle niebywale ciekawie prezentuje się kreacja jednej z głównych bohaterek - Avy Lark. Rozwód i samotne macierzyństwo wpływają na portret kobiety widziany oczyma sąsiadów i znajomych. Lata 50. to czasy, kiedy coraz częściej zaczynało dochodzić do rozwodów, jednak rozwiedziona, a na dodatek piękna kobieta wciąż budziła mieszane uczucia. Caroline Leavitt w sposób realistyczny opisuje swego rodzaju odosobnienie, jakiego doświadczyła Ava i jej syn Lewis. Autorka stworzyła wierny obraz rozbitej rodziny, wątpliwości nastoletniego syna wychowującego się bez ojca, starania matki, by zapewnić mu godny byt. "Gdzie jesteś, Jimmy?" to wielowątkowa historia, w której ważna jest nie tylko sprawa zaginięcia tytułowego bohatera, ale i istota rodzicielstwa. Rodzicielstwa samotnego, a poprzez to niezwykle trudnego. Wysiłki Avy Lark wzruszają, ale i skłaniają do głębszej refleksji. Rozterki Lewisa to myśli nie tylko nastolatka żyjącego w latach 50., ale wciąż aktualna wewnętrzna szamotanina młodego człowieka.

"Gdzie jesteś, Jimmy?" wciąga zdecydowanie postępującą akcją. Autorka umiejętnie buduje napięcie, a czytelnik staje się uczestnikiem emocjonującego, choć nietypowego śledztwa, mającego na celu wyjaśnienie kwestii zaginięcia tytułowego Jimmy'ego. Nastolatek zniknął bez śladu, mimo starań policji, rodziny, sąsiadów i znajomych nie udaje się wyjaśnić sprawy. Powieść przedstawia dramat tych, którzy zostali. Matka i siostra Jimmy'ego radzą sobie z tragedią każda na swój sposób. Ale czy "radzą sobie" jest odpowiednim określeniem podejmowanych prób? Leavitt stworzyła wzruszający portret rodziny rozbitej poprzez traumatyczne wydarzenie z przeszłości. Tląca się nadzieja stale nie pozwala iść dalej, niewyjaśnione tajemnice sprzed lat uniemożliwiają zostawienie tragicznego dnia za sobą. "Gdzie jesteś, Jimmy?" to fascynująca, wyjątkowa powieść będąca zbiorem niewypowiedzianych słów, niewyjaśnionych spraw oraz niemających ujścia uczuć. Leavitt napisała książkę, która aż kipi od emocji bohaterów. Jedynych w swoim rodzaju, prawdziwych i bliskich nam bohaterów.

"Gdzie jesteś, Jimmy?" to doskonała rozrywka, powieść reprezentująca sobą doprawdy wysoki poziom. Caroline Leavitt stworzyła emocjonującą oraz niebanalną powieść. Jestem zachwycona ciekawymi porterami psychologicznymi bohaterów, intrygującym spojrzeniem na amerykańskie przedmieścia w latach 50. No i akcja - niezatrzymująca się nawet na chwilę. Uwaga! "Gdzie jesteś, Jimmy?" wciąga bez reszty!

Dziękuję Wydawnictwu Świat Książki za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!

Caroline Leavitt "Gdzie jesteś, Jimmy?"
Wydawnictwo Świat Książki, 2014
ilość stron: 384
data premiery: 22.10.2014

5 komentarzy:

 1. Ostatnio Leniwa Niedziela doprowadziła mnie do łez, a raczej książka "Zanim się pojawiłeś" wydanej w tym cyklu. Może jeszcze kiedyś się zdecyduje na kolejną powieść, ale jeszcze nie teraz ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten tytuł niejednokrotnie pojawiał się na blogach, ale jest to pierwsza jego recenzja jaką przeczytałam. Nie wiem jak to się stało, ale sam tytuł nie przekonywał mnie do wdrażania się w jego fabułę. Po przeczytaniu Twojej recenzji potwierdzam ponownie fakt, że nie można oceniać książki tylko po tytule. On może zniechęcać, a jednocześnie kryć za sobą historię, której nie potrafilibyśmy sobie wyobrazić bez przeczytania tej książki.
  Pozdrawiam,
  Kinga

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam okładki w takim stylu - są boskie ;) Fabuła nawet ciekawa.
  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Juz teraz czuję się 'wciągnięta' w tą książkę a nawet nie miałam jej w ręku :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo podoba mi się nazwa tej serii;) I cieszy fakt, że ta powieść nie jest typowym "czytadłem" (co mimo wszystko mogłoby się z tym cyklem kojarzyć), tylko jest naprawdę interesująca.

  OdpowiedzUsuń