niedziela, 6 listopada 2016

Za co czytelniczki pokochały Jagodno?To już koniec cyklu "Stacja Jagodno". Wszystkie tajemnice zostały wyjaśnione, a problemy rozwiązane. To właśnie za sprawą książek, których akcja rozgrywa się w Jagodnie, o Karolinie Wilczyńskiej usłyszało szersze grono czytelniczek. Za co pokochały Jagodno? Co takiego czarującego jest w cyklu, który podbił serca tysięcy Polek?

"Serce z bibuły" to czwarty, chyba najbardziej feministyczny tom cyklu "Stacja Jagodno". Karolina Wilczyńska ma dla swoich czytelniczek szereg płynących prosto z serca rad. Bohaterki idą z uśmiechem przez życie, nie zważając na przeciwności losu. Pozwalają sobie na chwile słabości, ale ocierają łzy, podnoszą się i idą dalej. Czyż nie o to chodzi w życiu? I w tym właśnie tkwi sekret popularności "Stacji Jagodno". To nie jest cykl, który można czytać wybiórczo. Warto poświęcić kilka(naście) wieczorów i przenieść się wraz z bohaterkami do magicznego Jagodna. Płynące z lektury mądrości życiowe wzbogacą życie kobiety w każdym wieku.

Tym razem główną postacią jest Jadwiga, żona alkoholika i matka pięciorga dzieci, która po śmierci męża bierze sprawy w swoje ręce. Życie jej nie rozpieszcza, a mimo to potrafi dostrzec w ponurej rzeczywistości szansę dla siebie. Cykl "Stacja Jagodno" jest, mimo podejmowanej tematyki, bardzo optymistyczny. Bohaterowie są tacy jak my, to ludzie z krwi i kości, których życie nie jest usłane różami. Pełne uroku Jagodno jest miejscem, w którym każdy z nas chciałby się znaleźć, a dom babci Róży przyciąga życiowych rozbitków. Niezwykle sugestywne opisy prostych, codziennych czynności dodają lekturze głębi i magii. Zwykła herbata może inaczej smakować w znakomitym towarzystwie, czego "Stacja Jagodno" jest najlepszym dowodem.

Czytelniczki pokochały "Stację Jagodno" i jestem pewna, że autorka nie uniknie pytań o możliwość powrotu w te strony. Kto wie, może się jeszcze na to zdecyduje? Tymczasem pędźcie do księgarni i zaopatrzcie się w paczkę chusteczek. Będzie wam potrzebna.

Karolina Wilczyńska "Stacja Jagodno. Serce z bibuły"
Wydawnictwo Czwarta Strona, 2016
liczba stron: 317
data wydania: 26.10.2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz