wtorek, 9 czerwca 2015

Lisa Genova "Sekret O'Brienów" | Recenzja"Choroba Huntingtona (...) nazywana jest najokrutniejszą chorobą znaną człowiekowi."


Huntington atakuje znienacka. Zapisana w DNA choroba ujawnia się najczęściej pomiędzy 35. a 45. rokiem życiem. Każde dziecko osoby chorej na Huntingtona ma pięćdziesiąt procent szans na odziedziczenie choroby. W swojej najnowszej powieści "Sekret O'Brienów" bestsellerowa autorka Lisa Genova uderza w rodzinę od środka. Wysuwa najcięższe działo. Chorobę Huntingtona. Huntington atakuje głowę rodziny i zasiewa niepewność w sercach jego dzieci. Każde z nich może wykonać test, by przekonać się, czy w przyszłości zachoruje. Tylko czy... dobrze jest wiedzieć?

Joe O'Brien jest szanowanym funkcjonariuszem bostońskiej policji, mężem i głową rodziny. Ma czwórkę dorosłych dzieci, od lat żyje w szczęśliwym związku z żoną Rosie. Kiedy zaczyna mieć problemy z koncentracją i drgawki, początkowo przypisuje te objawy przemęczeniu. W końcu daje się namówić na wizytę u neurologa, a diagnoza, jaką usłyszy, zmieni na zawsze życie Joego i jego rodziny. To choroba Huntingtona, nazywana najokrutniejszą chorobą znaną człowiekowi. Huntington stopniowo odbiera Joemu kontrolę nad własnym życiem. Traci pracę, władzę nad swoim ciałem i o wiele, wiele więcej. Każde z dzieci Joego ma pięćdziesiąt procent szans na odziedziczenie choroby. Wystarczy wykonać badanie krwi, aby poznać odpowiedź zapisaną w DNA. Rodzeństwo zmaga się z dylematem, czy wykonać test? 

Huntington odbiera Joemu władzę nad własnym życiem, ale nie zabiera mu tego, co najcenniejsze - rodziny. "Sekret O'Brienów" to wzruszający portret rodziny w momencie próby. Są łzy, zwątpienie, złość, bezsilność, ale piękne w tej książce jest to, że jej bohaterowie nie poddają się. Nie pozwalają zabrać chorobie tego, co dla nich najważniejsze. Zawsze mogą liczyć na wsparcie najbliższych. "Sekret O'Brienów" to opowieść o życiu w cieniu ryzyka, o nadziei i miłości. Książka jest próbą akceptacji tego, co podsyła nam los. To wielka powieść o całkiem (nie)zwykłych ludziach. Zapierająca dech w piersi historia o rodzinie zaatakowanej przez śmiertelną chorobę i jedności, z jaką stają do walki z chorobą. "Sekret O'Brienów" jednocześnie opowiada o najokrutniejszej przypadłości, jaka może dotknąć człowieka, i jest swoistą afirmacją życia.

Jestem przekonana, iż "Sekret O'Brienów" zadowoli wszystkich sympatyków twórczości Lisy Genovy, a tych czytelników, którzy jeszcze nie znają dorobku artystycznego autorki, z pewnością przekona rekomendacja książek Genovy jako powieści obyczajowych w stylu Jodi Picoult z mocno rozbudowanym wątkiem medycznym. Lisa Genova jest lekarzem, dzięki czemu jej książki są perfekcyjnie dopracowane pod względem merytorycznym. "Sekret O'Brienów" to nie tylko świetny obyczaj, ale również wiarygodny obraz życia z chorobą Huntingtona. Lisa Genova pisze w sposób niepozbawiony empatii i wrażliwości, z poszanowaniem dla chorego i jego przypadłości. Joe O'Brien jest po prostu niesamowity. Podziwiamy jego postawę, zastanawiamy się, skąd czerpie siły do walki z chorobą. Z zachwytem odkrywamy, że motorem do działania Joego jest jego rodzina. Przepiękna historia!

"Sekret O'Brienów" to emocjonująca powieść, a jej otwarte zakończenie sprawia, że jeszcze długo nie możemy zapomnieć o historii rodziny O'Brienów. Przygotujcie chusteczki i pozwólcie się ponieść tej pięknej opowieści. Przekonajcie się, jak ważna jest rodzina w momencie próby. "Sekret O'Brienów" to książka, z której czerpiemy życiową mądrość. Garściami!

Dziękuję Wydawnictwu Filia za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego!

Lisa Genova "Sekret O'Brienów"
Wydawnictwo Filia, 2015
ilość stron: 448
data premiery: 13.05.2015

6 komentarzy:

 1. Porównanie do prozy Jodie Picoult mnie bardzo zachęca. Chętnie przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że ta autorka nie boi się trudnych tematów. Tym lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo ciekawa tej pozycji, po przeczytaniu "Kochając syna", która bardzo mi się podobała postanowiłam doczytać inne pozycje tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na książki autorki od dawna mam oko, ale wciąż nie mogę ich zdobyć. Nie czytałam jeszcze żadnej :/ Chciałabym zacząć od "Motyla", ale i tak by mnie bardzo zadowoliła :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałam, już wszystkie książki tej autorki, ostatnia to właśnie ta. Świetnie się czyta. :)

  OdpowiedzUsuń